هم رسان: گروهی از محققان بین المللی به رهبری دانشمندان دانشگاه‌های تگزاس دالاس و هانیانگ در کره جنوبی، الیافی با فن آوری بالا تولید کردند که می‌تواند در اثر کشش و یا پیچش نیروی برق تولید کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، دانشمندان نام این الیاف را twistron گذاشته‌اند. درباره کاربردهای احتمالی این اختراع در مقاله‌ای در آخرین شماره از مجله Science به صورت مفصل توضیح داده شده است. دکتر «کارتر هاینز» استاد تحقیق و پژوهش در موسسه Alan G. MacDiarmid NanoTech Institute دانشگاه تگزاس دالاس می‌گوید: «ساده‌ترین روش برای توضیح دادن محصول twistron این است که شما یک پارچه از این الیاف جدید دارید که با کشیدن آن می‌توانید نیروی برق تولید کنید.
برای ساخت این الیاف از نانو لوله‌های کربنی استفاده می‌شود. این نانولوله‌ها سیلندرهای توخالی کربن هستند که 10،000 برابر کوچک‌تر از قطر موی انسان هستند. این نانو لوله‌ها در ابتدا به صورت الیاف‌های سبک اما با دوام ریسیده می‌شوند. محققان به منظور کشسانی کردن این الیاف، روش جدیدی برای تابیدن معرفی کرده‌اند که در آن الیاف مانند یک نوار پلاستیکی که بیش از اندازه تابیده شده به دور هم پیچیده می‌شوند.

زمانی که این الیاف در مواد یا الکترولیت‌های هدایت شده یونی غوطه ور و یا با آن‌ها پوشیده می‌شوند، می‌توانند برق تولید کنند. این ماده می‌تواند ترکیبی ساده از نمک سفره و آب باشد.»
دکتر «نالی» دانشمند محقق موسسه NanoTech اضافه می‌کند: «این الیاف در اصل ابرخازن هایی برای ذخیره برق است. زمانی که الیاف نانولوله کربن وارد حمام الکترولیتی می‌شوند، این الیاف به وسیله الکترولیت شارژ می‌شوند که در این حالت دیگر نیازی به یک ولتاژ یا باطری خارجی موجود در یک خازن معمولی نیست.»
محققان توانستند پس از کشیدن این الیاف که در هر ثانیه 30 بار دورهم پیچیده شده بودند، از هر کیلوگرم از آن 250 وات نیروی برق تولید کنند. محققان در شرایط آزمایشگاهی نشان دادند می‌توان از الیاف twistron که وزنی سبک‌تر از یک مگس دارد، برق مورد نیاز برای یک آل ای دی کوچک را تأمین کرد. آن‌ها نشان دادند می‌توان با افزایش قطر twistron و قرار دادن الیاف‌های بیشتر به موازات یکدیگر برق بیشتری را تولید کرد.