هم رسان: گاهی اوقات انجام آزمایش های پزشکی کمی ترسناک ودلهره آور می شود چرا که نمی دانیم قرار است چه خبری را بشنویم. آیا خبر خوبی است؟ یا خبر بدی است؟ شاید علت یکی از این دلهره ها این است که جواب آزمایش را نمی دانیم و باید برای دریافت جواب مدتی منتظر بمانیم. به تازگی دانشمندان ژاپنی به کمک هوش مصنوعی در صدد رفع این مسئله برآمده اند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، دانشمندان موفق به تولید نرم افزاری شده اند که به نظر می تواند سرطان روده را در کمتر از یک ثانیه تشخیص دهد. در طول آزمایشات، ظاهراً سیستم هوش مصنوعی (AI) موفق شده به درستی آدنوم های کولورکتال – تومورهای خوش‌خیمی که می‌توانند به سرطان تبدیل شوند – را از طریق تصاویر بزرگ شده آندوسکوپی تشخیص دهد.
این سیستم تصاویر به دست آمده از آندوسکوپی را با 30 هزار تصویر دیگری که قبلاً از طریق فرآیند ماشینی آموزش دیده است تطبیق می دهد و در نتیحه می تواند به سرعت سرطانی یا غیر سرطانی بودن آدنوم ها را تشخیص دهد. دکتر «یوئیچی موری» سرپرست این تیم تحقیقاتی و استاد دانشگاه شوآ (Showa) یوکاهاما ژاپن پس از ارائه ی نتایج این تحقیقات در هفته گوارش اتحاديه اروپا در بارسلونا اسپانیا اعلام کرد که این فناوری می تواند بسیاری از بیماران را از جراحی بی نیاز کند.

تشخیص سرطان روده در کمتر از یک ثانیه به کمک هوش مصنوعیبه گفته ی موری با استفاده از این سیستم می توان پولیپ های آدنوماتوز (سرطانی) را به طور کامل برداشت و از پولیپکتومی های غیر ضروری پولیپ های غیر نئو پلاستیک جلوگیری کرد. البته این سیستم هنوز از سوی رگولاتوری کشورها تایید نشده است اما موری عقیده دارد که می توان از آن در کلینیک ها استفاده کرد.