هم رسان: جراحی‌های کم تهاجمی در حال حاضر طرفداران زیادی پیدا کرده زیرا در این نوع جراحی‌ها اغلب بافت کمتری شکاف می‌خورد، زمان بهبودی کوتاه‌تر است و خطر عفونت بسیار کاهش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، البته این نوع جراحی نقاط ضعف خود را دارد. در جراحی‌های کم تهاجمی نگاه دقیق به بافتی که باید جراحی شود به سختی ممکن می‌شود و جراحان اغلب به استفاده از پروب های فراصوتی خارجی و اسکن‌های تصویربرداری پیش از عمل جراحی محدود هستند. اما مجله Light: Science and Applications را به عنوان گزینه‌ای جدید معرفی کرده که یک سوزن فراصوتی نوری است.

در این سوزن دو فیبر نوری وجود دارد. یکی از این فیبرها با ارسال فلاش‌های نوری کوتاه پالس‌های فراصوتی تولید می‌کند و سوزن دیگر نوری که از بافت‌ها در بدن منعکس می‌شود را شناسایی می‌کند. «ریچارد کولچستر» یکی از محققان این مطالعه در بیانیه‌ای می‌گوید: «کل این فرایند با سرعت فوق العاده بالایی انجام می‌شود و نمایی بی نظیر و کاملاً واقعی از بافت را ارائه می‌دهد». «آدرین دسجاردینز» از نویسندگان همکار می‌نویسد: «ما با استفاده از فیبرهای نوری ارزان قیمت، به یک تصویربرداری با بالاترین وضوح تصویر دست یافته‌ایم که از سوزن‌هایی با نوک کمتر از یک میلی‌متر استفاده می‌کنند.»
این محقان تاکنون این سوزن فراصوتی را در طی جراحی قلب در خوک‌ها به کار برده‌اند و امیدوار هستند آن را در کاربردهای پزشکی دیگر که مبتنی بر جراحی‌های کم تهاجمی هستند، نیز استفاده کنند. آن‌ها همچنین تلاش می‌کنند از این دستگاه در مورد انسان‌ها نیز استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر ویدئوی زیر را تماشا کنید.