هم رسان: یکی از مشکلات ارسال غذا به نقاط مختلف دنیا این است که برای جلوگیری از فساد و همچنین تازگی مواد غذایی برخی از آنها مانند ماهی باید در دمای مخصوصی نگهداری شوند. به تازگی محققان سوئیسی روشی را برای مدیریت بهتر این کار یافته اند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، محققان سوئیسی به تازگی موفق به تولید حسگرهای فوق العاده باریکی شده اند که می تواند به کنترل دمای مناسب غذا کمک کند. مهمترین ویژگی این حسگرها این است که خوراکی هستند و خوردن آنها هیچ آسیبی به بدن وارد نمی کند. این حسگرها نازکتر از تار موی انسان و به باریکی 16 میکرومتر هستند و برای ساخت آن از پلیمری از جنس ذرت، نشاسته سیب زمینی، منیزیوم، سیلیکون دی اکسید و نیترید محلول در آب استفاده شده است.

حسگرهای خوراکیبه گفته سرپرست این گروه تحقیقاتی، برای آماده سازی ارسال ماهی از ژاپن به اروپا می توان با به کارگیری این حسگرها دمای مورد نیاز برای نگهداری این ماهی ها را کنترل کرد و اطمینان حاصل کرد در دمای سرد و مناسبی نگهداری می شوند. در حال حاضر انرژی مورد نیاز این حسگرها با اتصال سیمی به یک میکرو باتری، ریز پردازنده (میکرو پراسسور) تأمین می شود و داده ها با یک فرستنده از طریق کابل ارسال می شود.

حسگرهاالبته محققان به دنبال راهی برای تأمین انرژی و ارسال داده ها به صورت بی سیم هستند. به گفته سرپرست گروه تحقیق این پروژه فرآیند تولید این حسگرها بسیار زمان بر و پر هزینه است و به همین دلیل عرضه آنها در آینده نزدیک ممکن نخواهد بود.