هم رسان: تصور کنید به ذرات معلقی در هوا حساسیت دارید و زمانی متوجه آن خواهید شد که دیگر خیلی دیر است و عوارض آن بروز کرده است. به تازگی محققان MIT موفق به توسعه ” جوهر زنده ” ای شده اند که می تواند به محیط واکنش نشان دهد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو،  این “جوهر ” متکشل از هیدروژل و باکتری هایی است که به صورت ژنتیکی برنامه ریزی شده و در تماس با محرک های شیمیایی متفاوت در محیط واکنش نشان می دهند. این جوهر مانند یک تتوی موقت بر روی پوست قرار می گیرد و هنگامی که روشن می شوند به شما هشدار می دهند که محرک شیمیایی در محیط وجود دارد که ممکن برای شما مضر باشد.

به گفته ی یکی از محققان این مطالعه، اجرایی شدن این کار نیاز به وقت و تحقیقات بسیار زیادی دارد اما انتظار می رود که بتوان پلت فرم های محاسباتی زنده ای را چاپ کرد که قابل پوشیدن باشد. یکی از محققان دیگر این پروژه نیز گفته است:” ما می توانیم از سلول های باکتری مانند کارگران در یک کارخانه ی سه بعدی استفاده کنیم. از این باکتری های می توان در یک محیط سه بعدی برای تولید دارو استفاده کرد و کاربردهای آن تنها به دستگاه های زیر پوستی ختم نمی شود. تا زمانی که روش ها و رویکردهای تولید قابل قبول باشد، کاربردهایی مانند ایمپلنت و مواد خوراکی ممکن خواهد بود.”
در هر حال باید دید چه زمانی این “جوهر زنده” رنگ واقعیت می گیرد و می توان از آن استفاده کرد.