هم رسان: کشورهای بسیاری در جهان زلزله خیز هستند و به همین دلیل مهندسان در این کشورها سعی می کنند از مصالح و موادی استفاده کنند که ساختمان ها را تا حد زیادی در برابر زلزله مقاوم می کند. یکی از روش های معمول برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله استفاده از فولاد است اما متاسفانه استفاده از این روش در ساختمان های بلند پر هزینه است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، معمولاً از بتن برای مقاوم سازی ساختمان استفاده می شود که بهترین روش برای مقاوم سازی یک ساختمان در برابر زلزله به شمار نمی رود. به تازگی محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا موفق به تولید بتنی شده اند که در شرایط خاص مانند فولاد عمل کرده و در نتیجه می تواند از ریزش ساختمان در هنگام وقوع زلزله جلوگیری کند. برای ارائه این بتن با بهترین کیفیت، این بتن سازگار با محیط زیست نیز شده است.

طبق گزارش وب سایت ArchDaily، این بتن EDCC (کامپوزیت سیمانی انعطاف پذیر سازگار با محیط زیست) نام دارد و مواد آن برای عملکرد مشابه با فولاد در سطح مولکولی طراحی شده و دارای مقاومت بالا، انعطاف پذیری و خاصیت چکش خواری است. با اسپری این بتن بر روی دیوارهای بتنی داخلی که به روش سنتی ایجاد شده اند باعث می شود تا این دیوارها در برابر شدت لرزه ای به بزرگی 9.0 – 9.1 (شدت زمین لرزه ای که توکوهو ژاپن را در سال 2011 لرزاند) مقاوم گردند.

این محصول در حال حاضر در حال انجام، فرآیندهای لازم برای تجاری سازی است و به زودی برای بهبود دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین پیش بینی می شود از این بتن برای مقاوم سازی یکی از مدارس ابتدایی ونکوور و همینطور منطقه ای زلزله خیز در شمال هند در آینده نزدیک استفاده شود.