چسب جراحی

هم رسان: معمولاً برای بستن زخم‌های عمیق از بخیه یا منگنه جراحی (استاپلر) استفاده می‌شود اما هیچ یک از دو روش باعث التیام کامل زخم نمی‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، در روش‌های معمول استفاده از چسب زخم برای بهبود جراحت‌های داخلی بسیار سخت است و ترمیم ارگان‌های داخلی که حرکت می‌کنند، مانند شش‌ها، این کار را سخت‌تر هم می‌کند. برای حل این مشکل محققان چسب‌های جراحی را پیشنهاد دادند اما هیچ یک از چسب‌های کنونی ویژگی‌های لازم و تأثیر گذار را به عنوان یک ابزار جراحی ندارند. به تازگی محققان موفق به توسعه نوع جدیدی از چسب‌های جراحی شده‌اند که ممکن است تمامی مشکلات را حل کند. نتایج تحقیقات این گروه تحقیقاتی این هفته در مجله Science Translational Medicine به چاپ رسیده است.
«نسیم عنابی» از محققان دانشگاه نورث ایسترن آمریکا و عضو این گروه تحقیقاتی می‌گوید: «یک چسب جراحی ایده آل باید دارای ویژگی‌های ترکیبی باشد از جمله اینکه باید آلاستیک، چسبنده، غیر سمی و سازگار با بافت‌های بدن باشد. بسیاری از چسب‌های جراحی موجود در بازار تنها یک یا دو مورد از این ویژگی‌ها را دارا هستند. ما تلاش کردیم محصولی را تولید کنیم که تمامی این ویژگی‌ها را در کنار هم داشته باشد.»

چسب جراحی MeTro این چسب جراحی که MeTro نام دارد، سازگار با بافت‌های بدن است زیرا از پروتئینی شبیه به پروتئین آلاستین در بدن انسان تولید شده و تغییرات انجام شده در ساختار این پروتئین موجب شده تا این محققان بتوانند هیدروژل های MeTro را با کشسانی‌های (آلاستیسیته) مختلف تولید کنند. علاوه بر این MeTro با تابش اشعه ماورا بنفش در یک دقیقه سفت می‌شود.
در آزمایش‌هایی که محققان انجام دادند MeTro توانست با موفقیت بریدگی شریان‌ها و ریه موش‌های آزمایشگاهی را ترمیم کند. این چسب همچنین توانسته با موفقیت زخم‌های موجود در شش‌های خوک را حتی هنگام فعالیت دم و بازدم نیز ترمیم کند. در مرحله بعدی محققان این چسب را بر روی بدن انسان آزمایش خواهند کرد.
«آنتونی ویس» از محققان دانشگاه سیدنی و یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی می‌گوید: «این چسب می‌تواند در موقعیت‌های مختلفی کاربرد داشته باشد و از درمان آسیب‌های داخلی جدی در موقعیت‌های اورژانسی مانند تصادفات و مناطق جنگی گرفته تا بهبود زخم‌های جراحی در بیمارستان‌ها مؤثر باشد.»