هم رسان: فقط چند روزی تا ماه مبارک رمضان باقی مانده است، چند سالی است که این ماه پر خیر و برکت با روزهای گرم تابستان و اواخر بهار مقارن شده است. همانند روزهای دیگر سال حفظ سطح انرژی بدن و اجتباب از وسوسه غذاهای ناسالم که ناگزیر با این ماه همراه می شود، از اهمیت زیادی برخوردار است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان، در این روزهای عزیز رژیم ها و عادات غذایی تا حد زیادی تغییر می کند چرا که تنها در دو وعده سحر و افطاری می توانیم غذا بخوریم. به همین خاطر این دو وعده از اهمیت زیادی برای روزه دار برخوردار هستند. اگر چه بهتر است از مواد غذایی با شاخص گلوکوز پایین در این دوران استفاده کرد، اما باید به خاطر داشته باشید که در هر دو وعده افطار و سحر باید یک رژیم غذایی متعادل را دنبال کنید که شامل تمامی گروه های غذایی از جمله سبزیجات، غلات، گوشت، محصولات لبنی و میوه باشد.
روزه داران باید توجه داشته باشند که باید در وعده سحر از مواد غذایی سالم و مغذی استفاده کنند تا بتوانند در روزهای طولانی انرژی کافی داشته باشند. غذاهایی را در این دوران استفاده کنید که بتواند آب مورد نیاز بدن تان را تامین کند، بنابراین در مورد انتخاب مواد غذایی سحر دقت زیادی داشته باشید.

غذاهای مناسب برای سحر

مواد غذایی غنی از پروتئین: تخم مرغ سرشار از پروتئین است و به همین خاطر از مواد مغذی به حساب می آید. این ماده غذایی نه تنها به شما کمک می کند تا مدت زمان بیشتری سیر بمانید، بلکه راه های زیادی برای آماده کردن آن وجود دارد تا هر کس بتواند با سلیقه غذایی خود آن را میل کند.
مواد غذایی فیبر دار: بلغور جو سرشار از فیبر است و بدن شما به این ماده غذایی کامل در وعده سحر نیاز دارد. فیبر محلول در معده تبدیل به ژل می شود و هضم غذا را کند تر می کند، این مسئله به کاهش کلسترول و قند خون کمک می کند، در نتیجه این نوع مواد غذایی می توانند انرژی لازم بدن شما را در روزهای ماه مبارک رمضان تامین کنند.
غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین: محصولات لبنی یک منبع عالی برای تغذیه در هر زمانی هستند. انتخاب یک اسموتی ماست (مخلوط میوه های مختلف و ماست) و یا یک شیر شیرین و وانیلی می تواند آب مورد نیاز بدن را تامین کند.

مواد غذایی نامناسب برای سحر

کربوهیدرات های ساده یا تصفیه شده: این نوع مواد غذایی تنها 3 تا 4 ساعت در بدن باقی می مانند و از مواد مغذی کمی برخوردار هستند که از جمله می توان به شکر، آرد سفید، شیرینی ها، دونات ها و به طور کلی نان های شیرین اشاره کرد.
مواد غذایی پرنمک: عدم تعادل سطوح سدیم در بدن شما باعث می شود که شما در طول روز عطش زیادی داشته باشید، بنابراین سعی کنید از آجیل، ترشی، چیپس و غذای حاوی سس سویا اجتناب کنید.
نوشیدنی های کافئین دار: قهوه و چای دارای کافئین است که منجر به بی خوابی و بی قراری در فرد می شود. به علاوه آب کافی را تامین نمی کند و در تمام روز احساس تشنگی و عطش خواهید داشت.
اگرچه وعده سحر از اهمیت زیادی در ماه مبارک رمضان برخوردار است، اما نباید افطار را نادیده گرفت. از این رو باز کردن روزه با یک رژیم غذایی متعادل که بتواند تمامی نیاز های بدن را تامین کند در سلامت فرد اهمیت زیادی دارد. این رژیم غذایی باید حاوی سدیم و پتاسیم باشد، چرا که این مواد غذایی به دلیل تعرق در طول روز و مخصوصا در روزهای گرم از بدن خارج می شوند.

غذاهای مناسب برای افطار:

میوه های غنی از پتاسیم: انواع خرماها منبع غنی از مواد مغذی هستند و ماده غذایی فوق العاده ای برای باز کردن روزه به حساب می آیند. این ماده غذایی نه تنها به سرعت به آب رسانی به بدن کمک می کند، بلکه انرژی فوری به شما می دهد تا بعد از ساعت های طولانی روزه داری، دوباره شادابی خود را به دست آورید.
مایعات کافی: برای جلوگیری از کمبود آب بدن، در ساعات بین افطار تا زمان سحر تا جایی که می توانید آب و آب میوه بخورید.
آجیل خام: بادام حاوی چربی های غیر مضر و خوب است و بدن شما به ویژه پس از ساعات طولانی روزه داری که تمایل به دریافت چربی دارد، به آن نیاز دارد. این یک ماده غذایی کامل و عالی برای افطار است که شما را سیر و تحت کنترل نگه می دارد، البته نباید در خوردن آن زیاده روی کنید.
سبزیجات آب رسان: خیار، کاهو و سایر سبزیجات دارای فیبر بالایی هستند و از این رو از خواص آبرسانی برخوردارند. این مواد غذایی نه تنها به خنک شدن سریع تر بدن شما کمک می کنند، بلکه همچنین انتخاب خوبی برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از یبوست در ماه مبارک رمضان است.

غذاهای نامناسب برای وعده افطار

نوشیدنی های گازدار: از مصرف نوشیدنی های فرآوری شده و نوشیدنی های گازدار اجتناب کنید. برای تسکین و رفع عطش و تشنگی خود بهتر است آب یا آب نارگیل بنوشید.
مواد غذایی دارای قند بالا: باید از خوردن مواد غذایی با قند بالا مانند شیرینی ها، شکلات ها و مخصوصا زولبیا و بامیه اجتناب کنید. این مواد غذایی باعث افزایش وزن می شوند و در صورت مصرف مداوم و هر روز باعث مشکلات زیادی خواهند شد.
مواد غذایی سرخ شده: باید از خوردن مواد غذایی چرب و سرخ شده مانند انواع کوکو های سرخ کردنی و سمبوسه پرهیز کنید. همچنین بهتر است نان ها و شیرینی های چرب و سرخ شده را کنار بگذارید تا بتوانید در طول ماه رمضان بدن سالمی داشته باشید.
روزه داری می تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد، البته این در صورتی محقق می شود که اصول روزه داری را رعایت کنید و در غیر این صورت چه بسا باعث مشکلات زیادی خواهد شد. همیشه به خاطر داشته باشید که در مقابل غذاهای خوشمزه و البته در بعضی موارد مضر خود را کنترل کنید. در پایان باید اضافه کنیم که رمضان ماه خیر و برکت و پاداش و منفعت و رسیدن به ارتباط معنوی با پروردگار است و بهتر است با زیاده روی در خوردن و در نتیجه بی حالی و سستی بعد از آن این فرصت عالی را از دست ندهیم.