هم رسان: سرعت رایانه های ویندوزی شخصی (PC ) نباید در طول زمان کاهش یابد. اگر سرعت رایانه ی شما به مرور زمان کاهش پیدا کرده و یا ناگهان کاهش سرعت داشته است ، مطمئناً دلایلی برای این اتفاق وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از howtogeek، یکی از روش های اولیه برای مقابله با مشکلات رایانه ای راه اندازی دوباره رایانه است. این عمل می تواند تعدادی از مشکلات را به طور کامل رفع کند و با استفاده از آن سریع تر از پیدا کردن مشکل و رفع دستی آن جواب خواهید گرفت. در قسمت اول این مطلب با 5 روش سریع و کاربردی برای افزایش سرعت رایانه های ویندوزی آشنا شدیم و در ادامه نیز با 5 راه حل دیگر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید…

اسکن جهت شناسایی تروجان و ابزارهای تبلیغاتی مزاحم

 چند روش سریع برای افزایش سرعت رایانه های ویندوز گاهی اوقات دلیل کاهش سرعت رایانه ی شما ، اجرای یک نرم افزار آلوده در پس زمینه سیستم تان است. لزوماً این نرم افزار ها تروجان نیستند گاهی ممکن است این نرم افزار، نرم افزاری باشد که از طریق صفحات مرورگر وب برای ردیابی و تبلیغات ایجاد شده باشد.
برای اطمینان بیشتر لازم است که رایانه ی خود را با یک برنامه ی آنتی ویروس مطمئن اسکن کنید. همچنین بهتر است که رایانه ی خود را با یک برنامه ضد تروجان مانند Malwarebytes نیز اسکن کنید ، این برنامه بسیاری از ” برنامه ها ی پنهان شده ناخواسته” (PUPs) را شناسایی می کند که در اغلب برنامه های آنتی ویروسی نادیده گرفته می شود. این نوع برنامه ها اغلب در هنگام نصب برنامه های دیگر به صورت پنهانی در رایانه ی شما نصب می شوند و بدون شک نیازی به آنها نخواهید داشت.

آزاد کردن فضای دیسک

 چند روش سریع برای افزایش سرعت رایانه های ویندوزیاگر هارد دیسک شما تقریباً پر شده باشد، رایانه ی شما ممکن است به مراتب کندتر اجرا شود.برای آزادسازی فضای رایانه ی خود هیچ نیازی به نرم افزار دیگر نخواهید داشت فقط کافی است از ابزار Disk Cleanup موجود در ویندوز کمک بگیرید.

یکپارچه سازی هارد دیسک (Defragment )

 چند روش سریع برای افزایش سرعت رایانه های ویندوزییکپارچه سازی (Defragment ) هار دیسک در واقع در نسخه های جدید ویندوز اقدام ضروری به شمار نمی آید. نسخه های جدید ویندوز به صورت خودکار یکپارچه سازی هارد دیسک های مکانیکی را در پس زمینه انجام می دهند. درایو حالت جامد نیازی به یکپارچه سازی معمول و سنتی ندارد ، گرچه نسخه های جدید ویندوز آنها را “بهینه سازی” می کنند که البته این قابلیت خوبی است.
در اغلب موارد نیازی به نگرانی درباره ی یکپارچه سازی رایانه نیست. با این حال، اگر دارای یک هارد درایو مکانیکی هستید و فایل های زیادی را بر روی درایو ذخیره کرده اید- به عنوان مثال، پایگاه داده یا گیگابایت های زیادی از یکی بازی رایانه ای را بر روی درایو کپی کرده اید- ممکن است این فایل ها نیاز به یکپارچه سازی داشته باشند زیرا ممکن است ویندوز هنوز آنها را یکپارچه سازی نکرده باشد. در این حالت، بهتر است ابزار disk defragmenter را باز کرده و پس از اجرای اسکن، ببینید که آیا نیازی به اجرای دستی برنامه defrag هست یا خیر.

حذف نصب برنامه هایی که استفاده نمی کنید

 چند روش سریع برای افزایش سرعت رایانه های ویندوزی Control Panel را باز کنید، فهرست برنامه های نصب شده را پیدا کنید و برنامه هایی که از آنها استفاده نمی کنید یا به آنها نیاز ندارید را حذف کنید. این کار می تواند به افزایش سرعت رایانه شما کمک کند چرا که ممکن است برنامه هایی که حذف می کنید دارای قابلیت پردازش در پس زمینه، ورودی های خودکار، سرویس های سیستم و موارد دیگر باشند که می توانند موجب کند شدن رایانه ی شما بشوند. همچنین با این کار فضای بیشتری در هارد درایو شما ایجاد می شود و امنیت سیستم را بهبود می بخشد- به عنوان مثال اگر شما از جاوا استفاده نمی کنید مطمئناً نیازی به نصب آن در رایانه خود نخواهید داشت و می توانید آن را حذف نصب کنید.

راه اندازی مجدد رایانه / نصب مجدد ویندوز

 چند روش سریع برای افزایش سرعت رایانه های ویندوزیاگر نکته های مطرح شده در این قسمت و قسمت اول این مقاله ، مشکل شما را برطرف نکرد، آخرین راه حل برطرف کردن کندی ویندوز این است که ویندوز جدیدی را نصب کنید.
در ویندوز های جدید، ویندوز 8، 8.1 و 10، نصب ویندوز جدید بسیار آسان تر از قبل انجام می شود. در این نسخه ها برای نصب دوباره ویندوز نیازی به Windows installation media نخواهید داشت. تنها کافی است از قابلیت “Reset your PC” ویندوز خود استفاده کرده و به یک سیستم ویندوزی جدید و تازه دسترسی پیدا کنید. به کار گیری این روش درست مانند نصب مجدد ویندوز است و با وجود ذخیره فایل ها تمامی برنامه های نصب شده و تنظیمات ویندوز پاک می شود.
استفاده از حافظه حالت جامد می تواند باعث بهبود سرعت عملکرد رایانه ی اغلب افراد گردد.