هم رسان: شاید چشم شما هرگز به تراشه بسیار کوچک QCC5100 کوالکام نیفتد اما همین تراشه می تواند تحول بزرگی در زندگی شما ایجاد کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ورج، این تراشه برای هدفون های کاملاً بی­سیم طراحی شده و کوالکام آن را “hearables” می نامد که به معنی هدفونی با ویژگی گجت های هوشمند پوشیدنی است.
سرسخت ترین رقیب این تراشه جدید، تراشه CSR8675 ساخت خود کوالکام است که در ایربادهای Pixel Buds گوگل به کار رفته اند. با این حال تراشه جدید QCC5100 قدرت پردازشی بیشتری را برای حسگرها و ویژگی های هوشمند فراهم می کند و در عین حال 65 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کند. علاوه بر این تراشه دارای سخت افزار کاهش نویز بسیار مطلوبی است. به گفته کوالکام هدفون های مبتنی بر این تراشه می توانند تا 25 درصد عمر باتری بهتری را در مقایسه با بهترین هدست های وایرلس موجود (AirPods) ارائه دهند و در تماس های صوتی و پخش موسیقی نیز انرژی را به صورت بهینه تری مصرف کنند.

به لطف این تراشه جدید تولیدکنندگان می تواند با خیلی آسوده و بدون نگرانی از مصرف انرژی قابلیت هایی مانند دستیار صوتی هدفون های پیکسل بادز یا حسگرهای بیشتری را به محصولات خود اضافه کنند.
در تراشه QCC5100 یک هسته 120 مگاهرتزی به کار رفته که می تواند قدرت لازم برای اجرای بازی Doom را فراهم کند.
احتمالاً از اواسط سال میلادی شاهد استفاده از این تراشه در محصولات جدید خواهیم بود.