هم رسان: برخی از بزرگترین رهبران فناوری نگرانی های خود را در رابطه با خطرات بالقوه ای که هوش مصنوعی می تواند پدید آورد بیان کرده اند. این افراد با استدلال های کاملاً مختلفی در این رابطه روبه رو شده اند اما به نظر می رسد که برخی از افراد با وجود اطلاع از این خطرات سعی در گسترش این فناوری دارند. ظاهراً ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه یکی از این افراد است. وی پیش بینی کرده کشوری که در زمینه ی تحقیقات هوش مصنوعی پیشتاز است می تواند بر جهان حکومت کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، پوتین هفته گذشته در سخنرانی خود برای برخی از دانشجویان این کشور گفته است: ” هوش مصنوعی متعلق به آینده است و نه تنها به روسیه بلکه به تمام بشریت تعلق دارد.” وی در ادامه گفته است:” این فناوری فرصت های بزرگی را برای هر کشور ایجاد خواهد کرد و البته خطرات غیر قابل پیش بینی نیز خواهد داشت و هر کشوری که بتواند در این زمینه پیشتاز باشد می تواند بر جهان حکومت کند.”

پوتینتعجبی ندارد که برخی از قدرتمندترین کشورهای جهان ، توسعه ی هوش مصنوعی را به عنوان یک مساله ی امنیت ملی تلقی می کنند. چین اخیراً اعلام کرده است که در نظر دارد تا سال 2030 پیشتاز تحقیقات و توسعه ی هوش مصنوعی در جهان گردد. همچنین به نظر می رسد که امریکا نیز در این زمینه پیشتاز است.
پوتین در دامه سخنان خود افزود که روسیه معتقد است هیچ کشوری نباید هوش مصنوعی را به “انحصار” خود درآورد و اگر روسیه در این زمینه پیشرو باشد، دانش خود را با تمام جهان به اشتراک خواهد گذاشت، همانطور که امروز دانش هسته ای خود را به اشتراک می گذارد.