هم رسان: سرقت هویت کاری غیر قانونی است اما کلاه‌برداران و هکرها از بسیاری از تاکتیک‌های فریبنده و به ظاهر قانونی برای سرقت هویت شما استفاده می‌کنند.


به گزارش هم رسان، اولین گام در جلوگیری از این سناریو این است که از طرح‌های جمع آوری اطلاعات کاربران توسط هکرها آگاه شویم و ببینم از چه نقاطی آسیب پذیر هستیم. در اینجا، به پنج استراتژی اشاره شده که شما برای حفظ هویت و اطلاعات خود باید آن‌ها را بشناسید:

الف ـ ردیابی اطلاعات شخصی در رسانه‌های اجتماعی
با همه‌گیری رسانه‌های اجتماعی، مردم نسبت به گذشته اطلاعات بیشتری را در مورد زندگی شخصی خود بر روی اینترنت قرار می‌دهند. از این طریق ما قادر به ارتباط برقرار کردن با دوستان قدیمی و بستگان خود هستیم اما هم‌زمان این امکان برای کلاه‌برداران یا هکرها نیز فراهم می‌شود که به اطلاعاتی در مورد زندگی شخصی ما دسترسی پیدا کنند که در نهایت می‌تواند منجر به سرقت هویت شود. اگر قصد دارید اطلاعات شناسایی مانند روز تولد و یا هر اطلاعات شخصی دیگری را فاش نمایید، بهتر است تنظیمات پروفایلتان را خصوصی کنید و به دقت به اثرات هر چیزی که در اینترنت پست یا ارسال می‌کنید توجه داشته باشید. برای مثال صحبت کردن در مورد سفر می‌تواند به یک دزد اطلاع دهد خانه شما خالی است.

fit_642x999_57131987-690x336

ب ـ مهندسی اجتماعی
گاهی اوقات به جای اینکه کلاه‌برداران و هکرها وقت صرف حدس زدن و یا پیگیری اطلاعات شخصی شما در اینترنت نمایند، از تله‌هایی استفاده می‌کنند که این تله‌ها تکیه به تعاملات انسانی دارند و با کمک این تاکتیک که «مهندسی اجتماعی» نام دارد، به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا می‌کنند. اغلب آن‌ها خود را به عنوان یک فرد مشروع و یا شرکت معتبر جا می‌زنند، اقدامات مربوط به مهندسی اجتماعی بر کنجکاوی مردم و اعتماد به موفقیت تکیه دارد. در مورد ایمیل‌های فوری که به دنبال تائید اطلاعات لاگین شما هستند و یا درخواست‌های مشکوک دوستان رسانه‌های اجتماعی خود باید احتیاط کامل به خرج دهید.

ج ـ طرز نگهداری رایانه و یا هارد درایو قدیمی
اگر شما به فروش یا دور انداختن یک رایانه قدیمی خود اقدام کنید، ندانسته کلید اطلاعاتی که یک دزد برای تشخیص هویت شما نیاز دارد را دو دستی تقدیمش نموده‌اید. اگر شما می‌خواهید رایانه قدیمی خود را دور بیندازید و یا می‌خواهید آن را ارتقاء دهید، اول باید مطمئن شوید که هارد دیسک فیزیکی آن به طور کامل نابود شده است.

د ـ فیشینگ مبتنی بر بدافزار
زمانی که احساس کنید رایانه شما توسط بدافزارها آلوده شده ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این نوع کلاه‌برداری شوید که در آن هکرها با تغییر ظاهر خود به دنبال «رفع» مشکل شما هستند. اگر شما رایانه خود را درگیر با بدافزار یافتید و یا دیدید که یک محتوای مخرب بر روی آن دانلود شده، سپس یک راه حل فوری برای برطرف کردن این مشکل به شما ارائه شد. بسیار احتیاط کنید زیرا در نهایت شما با نصب بدافزارهای مخرب و مورد نظر آن مهاجم روبرو خواهید شد.

ه ـ Vishing و یا «فیشینگ صوتی»
کلاه‌برداری از طریق فیشینگ صوتی یا “vishing” به پست‌های صوتی و یا تماس‌های رباتیک robocalls مربوط می‌شود که اغلب خود را به شکل ارسالی از سوی شرکت‌ها یا سازمان‌های دولتی جا می‌زنند تا شما تمامی احتیاط‌های لازم را نادیده بگیرید. آن‌ها از شما می‌خواهند اطلاعات هویتی مهم خود مانند شماره بیمه تأمین اجتماعی یا شماره عابر بانک خود را با عجله آن هم از طریق تلفن بازگو کنید. مراقب باشید هیچ وقت یک سازمان معتبر از این روش برای دریافت اطلاعات شما استفاده نخواهد کرد.

منبع : Betanews