هم رسان: عرضه ی عینک های هوشمند گوگل گلس با نگرانی هایی همراه بود و برخی اعتقاد داشتند با وجود این عینک ها خطر بررسی مداوم، افراد را تهدید می کند و حفظ حریم شخصی افراد به خطر می افتد اکنون به نظر می رسد که این نگرانی ها بی مورد نبوده است. طبق گزارش ها، پلیس چین از این پس از عینک های هوشمندی استفاده می کند که مجهز به قابلیت تشخیص چهره است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از وال استریت ژورنال، پلیس چین هم اکنون برای شناسایی فراریان از ایستگاه های قطار از عینک های هوشمند مجهز به تشخیص چهره استفاده می کند. با وجود اینکه پلیس اعلام کرده از این فناوری تنها برای شناسایی مجرمین و افرادی با هویت جعلی استفاده می کند اما این نگرانی نیز وجود دارد که از این فناوری برای هدف قرار دادن سیاستمداران یا اقلیت های مختلف نیز استفاد گردد.

در حال حاضر نحوه ی کار این فناوری مشخص نیست اما با توجه به توضیحات ارائه شده به نظر می رسد که این فناوری عملکرد بسیار سریعی دارد. تنها کاری که فرد باید انجام دهد این است که به شخص مورد نظر نگاه کند، پس از آن دوربین موجود در عینک چهره ی شخص مورد نظر را با اطلاعات پایگاه داده افراد در چند ثانیه مقایسه می کند.
نکته مورد نظر و البته کمی نگران کننده درباره ی این سیستم این است که با نگاه کردن پلیس به شما فرآیند شناسایی صورت می گیرید حتی اگر شما مجرم نبوده و هیچ کار خلافی انجام نداده باشید. از طرفی یکی از مزیت های این سیستم این است که در شرایط بحرانی تنها با صرف چند دقیقه می توان هویت صدها فرد را بررسی کرد.