هم رسان: دانشمندان ژاپنی و آمریکایی به تازگی سیستم جدیدی را توسعه داده اند که امید می رود با استفاده از آن بتوان افراد مبتلا به فوبیای حاد را درمان کرد. این سیستم مبتنی بر fMRI ( تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی ) است و با استفاده از آن می توان تصویری را که بیمار از آن می ترسد را دید.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، در ابتدای کار، از مغز 30 فرد سالم از نظر روان شناختی در حین تماشای تصاویر مختلف حیوانات اسکن fMRI گرفته شد. دانشمندان با این کار توانستند الگوهای منحصر به فرد فعالیت مغزی مربوط به درک تصاویر موجودات را دریابند. گرچه اختلاف های فیزیولوژیکی بین شرکت کنندگان وجود داشت اما با این حال الگوهای قابل تشخیص مشترکی نیز دیده می شد.

روش جدید درمان فوبیا با "خواندن ذهن"در مرحله بعد اسکن fMRI بر روی مغز 17 فرد که ترس شدیدی از حداقل دو حیوان داشتند (به عنوان مثال مار و عنکبوت) انجام شد. یک کامپیوتر اسکن های آنها را در لحظه تجزیه و تحلیل می کرد و هر بار که سیگنال های مغزی مربوط به ترس از یک موجود را تشخیص می داد (حتی اگر فرد در ناخودگاه تصویری را مجسم کرده بود)، شرکت کنندگان یک پاداش نقدی ناچیز دریافت می کردند. بدین ترتیب ، آنها دیدگاه مثبتی نسبت به حیوانات پیدا می کردند به طوری که آزمایش ها نشان می داد که پس از این از آنها ترس کمتری داشتند.
در روش های سنتی، فوبیا از طریق قرار گرفتن در موقعیت ترس یا نمایش صحنه های ترسناک درمان می شود. این کار می تواند برای بیمار بسیار ناخوشایند باشد به طوری که بسیاری از بیماران از درمان خودداری می کنند. به همین دلیل دانشمندان ابتدا الگوهای مغزی افراد سالم ذهنی را تجزیه تحلیل کردند بنابراین افراد مبتلا به فوبیا می توانستند از تماشای تصاویر حیواناتی که از آنها وحشت داشتند صرف نظر کنند.
در نهایت ، امید می رود که بتوان از این روش جدید به عنوان یک روش درمانی با ناراحتی و ترس کمتر برای بیماران فوبیا استفاده کرد.
اخیراً مقاله ای در این خصوص در مجله ی Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America منتشر شده است.