هم رسان: خستگی و خواب آلودگی در رانندگی یکی از موارد بسیار شایع است که نه تنها برای راننده بلکه برای سایر سرنشینان خودرو و نیز سایر رانندگان خطر آفرین است. طبق آمار حدود 40 درصد از تصادفات رانندگی نوروز امسال نیز به همین علت بوده است. در گذشته شرکت های مختلفی تلاش کرده اند تا فناوری هایی را برای شناسایی رانندگان خواب آلود توسعه دهند. اخیراً پاناسونیک هم برای حل این مشکل وارد گود شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، شرکت پاناسونیک اخیراً از سیستم خود مبتنی بر هوش مصنوعی رونمایی کرده است. این سیستم میزان خواب آلودگی و سطح هوشیاری راننده را تشخیص می دهد و بر اساس آن اقدامی را برای هوشیار کردن و بیدار نگه داشتن راننده در نظر می گیرد.

سیستم هوش مصنوعی پاناسونیک برای سنجش میزان خواب آلودگی راننده از یک دوربین مجهز به تشخیص چهره استفاده می کند و بدین ترتیب با بررسی حالات چهره راننده و نحوه پلک زدن میزان هشیاری فرد را می سنجد. این فناوری همچنین با استفاده از حسگرهای مادون قرمز دمای بدن راننده را نیز اندازه گیری می کند و با توجه به اطلاعات به دست آمده اقدام مناسبی را برای بیدار نگه داشتن راننده مانند تنظیم روشنایی خودرو و همچنین تنظیم دمای خودرو انجام می دهد.
این سیستم یک طرح مفهومی نیست و پاناسونیک در نظر دارد آن را به فروش برساند. این شرکت امیدوار است این سیستم تا آبان ماه به تولیدات شرکتهای خودروسازی افزوده شود.