هم رسان: همچنان که اینترنت اشیاء (IoTs) همه گیر شده و روز به روز محصولات جدیدی از این نوع به بازار می‌آید، بردارهای حملات سایبریِ در دسترس برای هکرها نیز افزایش یافته است.

به گزارش هم رسان، تنها هکرها نیستند که به این فناوری علاقه نشان داده‌اند بلکه آژانس امنیت ملی آمریکا (ناسا) نیز به دنبال اینترنت اشیاء است.

به استناد حرف‌های ادوارد اسنودن در سال 2013، ناسا در حال حاضر در حال جاسوسی از مردم آمریکا و دیگر کشورها است. اما حالا این آژانس به دنبال راه‌های جدید برای جمع آوری هر چه بیشتر اطلاعات در مورد مردم است و به همین خاطر ناسا در حال تحقیق بر روی امکان بهره برداری از دستگاه‌های پزشکی متصل به اینترنت اعم از دماسنج تا دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب (pacemaker) است.

البته راه‌های ساده‌تری برای ردیابی تروریست‌ها و سوژه‌های خارجی وجود دارد تا اینکه ناسا به هک دستگاه‌های پزشکی روی آورد، اما این سازمان می‌گوید این گونه دستگاه‌ها می‌توانند یک منبع اطلاعاتی مفیدی برایشان به حساب آید.

SSL-Encryption-internet-of-things

حال سؤال اینجاست که آیا میلیاردها دستگاه‌ متصل به اینترنت همچون: اسباب بازی‌های دارای وای فای تا دستگاه‌های پزشکی، همگی مورد جاسوسی قرار خواهند گرفت؟ پاسخ ناسا به این سؤال «بله» است.

بنابراین دستگاه‌های در حال رشد اینترنت اشیاء، دروازه‌ای  برای جاسوسی جهانی شده‌اند و این مسئله یک کابوس امنیتی است.

ناسا در این راه تنها نیست و سازمان اطلاعات ملی آمریکا نیز اعلام کرده دستگاه‌های متصل به اینترنت می‌توانند در شناسایی، نظارت، ردیابی محل و شناسایی هدف به منظور استخدام، و یا دسترسی به شبکه‌ها یا نام‌های کاربری به کار گرفته شوند.

منبع: hackernews