هم رسان: بسیاری از شما حمله باج افزاری WannaCry که اوایل سال جاری در سرتاسر دنیا به وقوع پیوست را به یاد دارید. این حمله سایبری باعث فلج شدن شرکت های تجاری بیشماری در سرتاسر دنیا شد، چرا که در این حمله کامپیوترها و سیستم های شرکت ها قفل شد و مهاجم در ازای باز کردن این کامپیوترها درخواست باج کردند.

به گزارش هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، گزارشات قبلی حاکی از این بودند که جامعه اطلاعاتی آمریکا متقاعد شده است که کره شمالی در پس این حملات قرار دارد. دولت ایالات متحده اکنون به طور رسمی کره شمالی را به عنوان عامل این حمله معرفی کرده است.
توماس پی بوزرت مشاور امنیتی Homeland اخیرا در گزارشی برای اولین بار اشاره می کند که کره شمالی عامل اصلی این بحران در سرتاسر است.
شرکت های تجاری زیادی در اثر این هک آسیب دیدند. حتی سرویس بهداشت ملی انگلستان هم در این حمله سایبری تحت تاثیر قرار گرفت. کامپیوترهای بی شماری در شرکت های تجاری، بیمارستان ها، مدارس و منازل با حمله واناکرای بی استفاده شدند.

آمریکا کره شمالی را مسئول حمله واناکرای معرفی کرداو در این گزارش می نویسد:” در حالی که قربانیان درخواست های پرداخت باج را دریافت می کردند، اما پرداخت این باج هم کامپیوترهایشان را باز نمی کرد. این یک حمله بزدلانه، پر هزینه و بی دقت بود. این حمله به صورت گسترده منتشر شد و میلیارد ها دلار هزینه در بر داشت، و کره شمالی عامل اصلی و مستقیم این حملات است.”
پس ازاین که محققان متوجه شدند واناکرای از یک اکسپلویت به سرقت رفته از NSA استفاده می کنند، به این مشکوک شدند که کره شمالی در این حمله گسترده دست داشته است. پس از آن محققان این حمله سایبری را با حمله سایبری که در سال 2014 سونی را متحمل خسارت های زیادی کرد، مقایسه کردند.
مایکروسافت و دولت انگلستان نیز اخیرا کره شمالی را به دست داشتن در حمله سایبری واناکرای متهم کرده اند. و حالا آمریکا نیز به همین نتیجه رسیده است.