هم رسان: با این که پلاستیک کاربرد های زیادی در زندگی روزمره انسان دارد، اما یکی از موادی است که سازگاری زیادی با محیط زیست ندارد. کاربرد زیاد و دائمی از این مواد باعث شده است که آنها سر از یخ های دریای شمال در آورند، این مواد به عمیق ترین بخش های اقیانوس نیز نفوذ کرده اند و حتی در چرخه غذایی نیز دیده می شوند. شیمی دانان دانشگاه ایالتی کلرادو در تلاش برای از بین بردن این وضعیت، پلیمری را توسعه داده اند که با وجود دارا بودن تمامی ویژگی ها و امتیازات مواد پلاستیکی، می توان ساختار آن را به راحتی شکست و بارها و بارها آن را بازیافت کرد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، طراحی این پلیمر جدید به گونه ای است که همانند پلاستیک در زمینه های مختلفی به کار می رود، این به این معناست که این ماده سبک، مقاوم در برابر گرما، محکم و با دوام است. تنها تفاوت این ماده با پلاستیک های رایج که برای کاهش عواقب به مواد شیمیایی سمی یا روش های پیچیده نیاز دارند، این است که به راحتی قابل بازیافت هستند.
همچنین تولید این ماده تا حدودی سازگار با محیط زیست است. می توان با استفاده از مقدار کمی کاتالیزور و حتی بدون استفاده از یک محلول، مونومرها را در دمای محیط و تنها در عرض چند دقیقه پلیمری کرد.
اما زمان واقعی درخشش پلیمرها زمانی بود که از آنها در ساخت محصولات پلاستیکی استفاده شد. این مواد قابل بازیافت هستند، و به دلیل عکس العمل خفیف نسبت به یک کاتالیزور، به راحتی به حالت مونومری خود باز می گردند. سپس این مواد بدون نیاز به پالایش می توانند مجددا به حالت پلیمری تبدیل شوند.

تولید پلاستیک های کاملا بازیافتی با استفاده از یک پلیمر جدیداین ماده جدید در تحقیقات قبلی تیم تحقیقاتی دانشگاه درباره پلیمرهای قابل بازیافت به دست آمده است، اما ماده فعلی از یک دستورالعمل تا حد زیادی پیشرفته برخوردار است. گفته می شود که مواد قبلی بسیار نرم بوده و از مقاومت گرمایی و وزن مولکولی پایینی برخوردار هستند و باید در شرایط بسیار سرد تولید شوند، اما به نظر می رسد که تمامی این موارد این بار بهبود یافته اند.
محققان امیدوارند که پلیمر جدید و فرایندهای بازیافت آن در آینده ای نزدیک بتواند به کاهش مقدار زباله های پلاستیکی که در نهایت در زیر خاک و در اعماق اقیانوس ها دفن می شوند، کمک کند. البته پیش از رسیدن به این نتیجه مطلوب، دانشمندان در حال بررسی راههای دیگری برای ترکیب این نوع مواد و نحوه افزایش زیرساختارهای بازیافتی آن هستند.
یوجین چن، سرپرست این پروژه می گوید:” در اصل می توان پلیمرها را از نظر شیمیایی بارها و بارها بازیافت کرد و مجددا استفاده کرد. رویای ما این است که بالاخره این مواد پلیمری قابل بازیافت را در بازار ها مشاهده کنیم.”
این مطالعه در مجله Science به چاپ رسیده است.