هم رسان: گروهی از محققان استرالیایی روش جدیدی برای آزمایش خون ابداع کرده اند که با استفاده از آن می توان دردهای مزمن را شناسایی کرد. به گفته ی محققان این آزمایش می تواند تغییر رنگ سلول های ایمنی را که به موجب دردهای مزمن صورت می گیرد، تشخیص دهد و در نتیجه پزشکان به شیوه ی جدیدی می توانند شدت درد در بیمارانی که قادر به بیان آن نیستند را شناسایی کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، «مارک هاچینسون» دانشمند عصب شناختی و سرپرست این گروه تحقیقاتی می گوید:” این روش دریچه ی جدیدی را برای تشخیص درد بیماران به سوی ما باز می کند چراکه ما ابزار جدیدی را ساخته ایم که نه تنها به تشخیص بهتر و مطمئن تر درد کمک می کند بلکه می تواند در تجویز داروها نیز کمک شایانی به پزشکان کند.”
این تیم تحقیقاتی دریافته اند زمانی که شخص از یک درد مزمن رنج می برد، تغییرات مولکولی قابل شناسایی در سلول های ایمنی وی پدیدار می شود. این نشانگرهای زیستی درد را می توان با استفاده از آنالیز تصویری فراطیفی (hyperspectral ) به سرعت شناسایی کرد، بدین ترتیب پزشک می تواند آستانه تحمل درد یا شدت آن را در بیمار تعیین و به سرعت دوز داروی مسکن را متناسب با آن تجویز کند.
هاچینسون می گوید:” ما به معنای واقعی کلمه رنگ درد را تعیین کرده ایم. اکنون متوجه شده ایم که می توانیم از رنگ طبیعی زیست شناسی برای پیش بینی شدت درد استفاده کنیم. آنچه متوجه شدیم این است که سلول های ایمنی بدن در هنگام درد مزمن مداوم دارای رنگ طبیعی متفاوتی هستند که این رنگ زمانی که درد مداوم وجود ندارد، دیده نمی شود.”

تحقیقات تیم هاچینسون علاوه بر معرفی یک نشانگر زیستی جدید برای تشخیص درد، همچنین نشان می دهد که این سلول های ایمنی نقش مهمی در میزان احساس درد مزمن دارند. این بدین معنی است که به جای تمرکز بر روی تولید مسکن هایی که سیستم عصبی را هدف قرار می دهند می توان داروهای جدیدی را توسعه داد که پاسخ درد سیستم ایمنی را سرکوب کنند.
هاچینسون در این باره می گوید:” ما هم اکنون از وجود سیگنال سلولی محیطی آگاهی پیدا کرده ایم در نتیجه می توانیم تولید انواع جدید داروها را برای انواع جدید درمان سلولی آغاز کنیم که در آن سیستم ایمنی محیطی برای مقابله با درد سیستم عصبی مرکزی، هدف قرار می گیرد.”
این آزمایش که “painHS” نام گرفته می تواند در عرض 18 ماه آینده به صورت گسترده در آزمایشگاه ها انجام شود. هاچینسون و تیم تحقیقاتی وی امیدوارند این آزمایش بتواند به تشخیص درد در افرادی که توانایی بیان آن را ندارند کمک کند از کودکان گرفته تا افراد مسن مبتلا به زوال عقل. این آزمایش ممکن است در حیوانات نیز کاربرد داشته باشد که در آن صورت می تواند تحول مهمی را در درمان دامپزشکی ایجاد کند.
هاچینسون می گوید:” حیوانات نمی توانند درد خود را به ما بیان کنند اما نوعی آزمایش به نام Dr Dolittle داریم که با استفاده از آن می تونیم با حیوانات صحبت کنیم و بدین شکل از درد آنها آگاهی پیدا کرده و به آنها کمک کنیم.”
این روش جدید آزمایش اواخر هفته گذشته در کنفرانس پزشکی دانشکده درد (FPM) در سیدنی معرفی شد.