هم رسان: ماموریت بعدی ناسا در مریخ ارسال یک بالگرد خواهد بود. ماموریت Mars 2020 که قرار است در جولای 2020 شروع شود، چهار چرخه ای است که برای یافتن نشانه های حیات در حال حاضر و یا گذشته در سیاره سرخ مریخ طراحی شده است. ناسا اعلام کرده است که کاوشگر دیگری با نام Mars Helicopter در این سیاره پرواز خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیوساینتیست، این بالگرد که تنها 1.8 کیلو گرم وزن دارد، می تواند با اتصال به زیر کاوشگر تا مریخ پرواز کند. زمانی که کاوشگر در سیاره مریخ قرار می گیرد مسافر خود را آزاد می کند و تقویت دستورات ارسالی از زمین را شروع می کند. این دستورات چند دقیقه ای طول می کشد تا از زمین به بالگرد برسد، بنابراین بالگرد باید قابلیت های خودران داشته باشد تا بتواند بدون کنترل کردن کسی خودش پرواز کند.
ناسا قصد دارد از بالگرد Mars طی 5 پرواز در یک دوره یک ماهه استفاده کند، این بالگرد می تواند فواصل کمتر از چند صد متری را در 90 ثانیه و یا کمتر تحت پوشش قرار دهد.

ناسا بالگرد خودران به مریخ می فرستد«بابک فردوسی» مهندس ناسا در توئیتر خود گفته است:” این یک روش بهتر برای طی صد ها متر در یک زمان است.” کاوشگر Curiosity تنها قادر به 100 متر پرواز در هر روز Martian day بود. بالگرد حاضرمجبور نیست که زمین سنگلاخی را جستجو کند و خیلی سریع تر کل سطح مریخ را تحت پوشش قرار دهد.
این مزیتی برای ماموریت های آینده خواهد بود تا نمونه هایی از مریخ بردارند و آنها را برای انجام آزمایش و تجزیه و تحلیل به زمین بیاورند.
یک بالگرد نه تنها می تواند سریع تر از یک کاوشگر حرکت کند، بلکه می تواند به جاهایی که نمی توان به آن دسترسی داشت، برود. بالگرد Mars اولین بالگردی است که بر روی یک سیاره دیگر به پرواز در خواهد آمد و در صورت موفقیت آمیز بودن این ماموریت راه جدیدی برای کاوش در دنیای دیگر خواهیم داشت.
ش