هم رسان: دانشمندان به تازگی راهی برای ورود سلول های مصنوعی به بافت تومور پیدا کرده اند؛ این سلول ها پس از ورود به درون بافت تومور شروع به تولید پروتئین های ضد سرطان می کنند. این روش در کشت یاخته و موش ها آزمایش شده است و در هر دو مورد درمان موثر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، سلول های سرطانی به لطف برخی مکانیسم های دفاعی قدرتمند، رشد می کنند در نتیجه هدف اصلی این تحقیقات یافتن روشی برای جلوگیری از این فرآیند بوده است. در گذشته، دانشمندان با الهام از گلبول های سفید خون، نانو ذرات طلا را برای مبارزه با سرطان به درون تومور ها فرستاده بودند. در تحقیقات دیگر ، دانشمندان امکان استفاده از روش “پیش دارو ” را امتحان کردند که در آن دارو به صورت غیر فعال در بدن قرار می گیرید و پس از شناسایی نشانه های سرطان شروع به تولید دارو از دورن خود تومور می کند.
در تحقیقات اخیر، دانشمندان از روشی مشابه روش دوم استفاده کرده اند. دانشمندان ماشین های مولکولی را به درون ذرات لیپیدی که همانند غشای زیستی سلول ها بودند، فرستادند و ساختاری را ایجاد کردند که آن را “ساختار نانو ” می نامند. زمانی که این ساختار با حضور سلول های غیر طبیعی فعال شوند ، این ذرات وارد عمل شده و شروع به تولید پروتئین های درمانی خاصی می کنند و انرژی مورد نیاز برای این کار را از بافت تومور های اطرافشان می گیرند.

یکی از محققین این مطالعه می گوید:” این ذرات با کد گذاری الگوی یکپارچه DNA می توانند داروهای پروتئینی متنوعی را تولید کنند.” وی در ادمه گفته است:” این ذرات ماژولار هستند بدین معنی که می توانند مطابق با شرایط محیطی اجازه ی تولید پروتئین را صادر کنند. در نتیجه سلول های مصنوعی که ما ساخته ایم می تواند تاثیر به سزایی در روند درمان پزشکی شخصی(ersonalized medicine )داشته باشد – این درمان مطابق با مشخصات ژنتیک و اطلاعات پزشکی بیمار ارائه می شود.”
این تکنیک قبل از آزمایش سرطان پستان در موش‌ها، در کشت‌های یاخته آزمایشگاهی مورد آزمایش قرار گرفته است. محققان، برای نظارت فعالیت این سلول ها آنها را به گونه ای توسعه داده اند که پروتئین فلورسنت سبز نیز تولید می کنند و بدین ترتیب می توان آنها را به راحتی در زیر میکروسکوپ مشاهد کرد. در هر دو مورد، ساختارهای نانو موفق شدند اکثر سلول های بدخیم را از بین ببرند. امید می رود که بتوان از این روش درمانی جدید برای درمان سرطان استفاده کرد.
این تحقیق در مجله ی Advanced Healthcare Materials به چاپ رسیده است.