هم رسان: موش های صحرایی برهنه با این که کاملا آسیب پذیر به نظر می رسند اما در میان جانوران کندرو از مقاوم ترین موجودات به حساب می آیند. این جوندگان چین و چروک دار نه تنها در برابر سرطان ایمنی دارند، بلکه عمر طولانی دارند، احساس درد زیادی نمی کنند، و در واقع می توانند با تقلید از گیاهان مدت زمان طولانی بدون اکسیژن زنده بمانند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، محققان Calico Life Sciences، یک ابرقدرت جدید را کشف کرده اند: از لحاظ فنی، موش های صحرایی برهنه پیر نمی شوند، که این مسئله آنچه که پیش از این به عنوان یک قانون بیولوژیکی اساسی مطرح شده بود را نقض می کند.
موش های صحرایی برهنه خیلی بیشتر از آن چیزی که بیولوژی می گوید عمر می کنند. انتظار می رود که این موش ها با توجه به جثه و اندازه بدن و همچنین با توجه به طول عمر جوندگان مشابه در شرایط آزمایشگاهی حدود 6 سال زنده بمانند. اما این موش ها توانسته اند به سن 30 سالگی برسند در حالیکه از نظر بیولوژیکی در این سن و سال پیری خیلی خوب به نظر می رسند.

در واقع این موجودات به قدری غیرعادی هستند که محققان Calico تصور می کنند این موجودات قانون مرگ و میر گومپرتز را بر هم خواهند زد. این قانون که در سال 1825 توسط بنیامین گومپرتز، ریاضیدان بریتانیا مطرح شده است، افزایش چشمگیر مرگ و میر بزرگسالان در سنین بالا را توصیف می کند. به نظر می رسد که این قانون به درستی نشان می دهد که وقتی پستانداران و به ویژه انسان ها به بلوغ جنسی می رسد، آمار مرگ و میر در آنها هر هشت سال و یا بعد از سن 30 سالگی دو برابر می شود.
محققان Calico برای بررسی این که آیا این موش های صحرایی برهنه از این قانون معروف پیروی می کنند یا خیر، 3 هزار نکته درباره عمر این موجودات جمع آوری کرده اند. آنها دریافتند که بخش قابل توجهی از حیوانات نمونه 30 سالگی خود را تجربه کرده اند و منحنی مرگ و میر آنها نسبتا مسطح بود. بر خلاف جوندگان دیگری که این گروه مورد مطالعه قرار داده بودند، خطر مرگ و میر آنها با بالارفتن سن و سالشان افزایش نمی یافت و این مسئله باعث شد تا محققان این موش های صحرایی برهنه را به عنوان پستاندارانی که هر گز پیر نمی شوند، معرفی کنند.
راشل بوفنشتاین سرپرست این گروه تحقیقاتی می گوید: تحقیقات ما نشان می دهد که موش های صحرایی برهنه همانند پستانداران دیگر عمر نمی کنند، و خطر مرگ آنها حتی با گذشت 25 دوره از زمان بلوغ جنسی شان افزایش نمی یابد. این یافته ها عقیده ما مبنی بر این که موش های صحرایی برهنه حیواناتی استثنائی برای مطالعه و تحقیق و بالا بردن اطلاعات در زمینه مکانیسم های بیولوژیکی عمر هستند، را تقویت می کنند.
اگر چه وجود راه هایی برای انتقال این عمر به انسان ها بسیار عالی بود ، اما به احتمال زیاد نمی توان با اطلاعات به دست آمده کار زیادی کرد. اما با این حال شناخت مکانیسم های بیولوژیکی مرتبط با سن و سال در نهایت به ما کمک خواهند کرد تا از آنها استفاده کنیم. و تا آن روز باید با نگاهی شگفت زده، این حیوانات کوچک، عجیب و از نظر بعضی زشت را بررسی کنیم.