هم رسان: به طور معمول زمانی که تومور کوچکی در یکی از اعضا و به عنوان مثال کلیه دیده می شود پزشکان لازم است برای مشخص کردن بدخیم یا خوش خیم بودن آن از روش بافت برداری (بیوپسی) استفاده کنند اما خوشبختانه محققان مرکز پزشکی UT Southwestern به تازگی به روش جدیدی دست یافته اند که با استفاده از دستگاه ام آر آی (MRI) می توان بدون نیاز به بافت برداری بدخیم یا خوش خیم بودن تومور را مشخص کرد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، یکی از محققین این پروژه می گوید:” انجام بافت برداری بدون تحمل درد و ناراحتی برای بیمار امکان پذیر نیست. برخی از بیماران، در واقع، برای دوری از درد بافت برداری ، مشاهده ی علائم سرطان را انتخاب می کنند.”
این روش جدید، ام آر آی چند پارامتری (mpMRI) نام دارد و شامل الگوریتم های تشخیصی استانداردی می شود که چندین تصویر ام آر آی مربوط به توده ی کلیوی را ارزیابی می کند. در این روش چندین عامل مختلف در تصاویر ام آر آی از جمله وجود چربی میکروسکوپی در تومور و شدت سیگنال در تصاویر روشن تر یا سفید تر (T2-weighted) محاسبه می شود.
«ایوان پدروسا» از دیگر اعضای این تیم تحقیقاتی می گوید:” با استفاده از روش mpMRI، می توان تصاویر مختلفی را از توده ی کلیوی به دست آورد که هر یک اطلاعاتی را درباره ی بافت کلیه به ما می دهد.”

این روش جایگزینی برای بافت برداری های معمول به حساب نمی آید بلکه گام تحقیقاتی جدیدی است که امید می رود بتوان با استفاده از آن بافت برداری های غیر ضروری را کاهش داد و همچنین از آن برای برای بیمارانی که از انجا م بافت برداری خودداری می کنند، استفاده کرد. پزشکان این پژوهش با استفاده از روش mpMRI ، موفق شده اند به واسطه ی اطلاعاتی که توسط الگوریتم ارائه می شود، شایع ترین نوع بدخیم تومور کلیه را با اطمینان 80 درصد شناسایی کنند.
پیش از اجرایی شدن این روش به صورت گسترده می بایست تحقیقات بیشتری روی این کار صورت بگیرد با این وجود نتایج این تحقیق نشان می دهد که این روش می تواند ابزار تشخیصی ارزشمندی در حوزه پزشکی باشد.
جزییات این مطالعه در نشریه The Journal of Urology به چاپ رسیده است.