هم رسان: بر اساس مطالعه جدید یک محقق از Virginia Tech and Dashlane که یک سرویس مدیریت پسورد است، بیشتر کاربران در هنگام انتخاب پسورد اشتباهات مشابهی مرتکب می شوند، برای مثال در پسورد خود از نام یک برند یا تیم ورزشی شناخته شده و محبوب استفاده می کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ساینس الرت، اگرچه این چیزها به خاطرسپاری رمز عبور را راحت تر می کنند، اما از امنیت کافی برخوردار نیستند و هکرها به راحتی می توانند این رمزعبورها را حدس بزنند.
این مطالعه 6.1 میلیون رمز عبور ناشناس را که توسط گانگ وانگ محقق علوم کامپیوتری در Virginia Tech مورد ارزیابی قرار می دهد و به وسیله نرم افزار مدیریت رمز عبور Dashlane تجزیه و تحلیل می کند.
این پسورد ها از مجموعه ی وسیعی از اطلاعات شخصی کاربران به دست آمده است که در سرقت های اطلاعاتی در سال های اخیر به بیرون درز کرده اند.
در اینجا به الگوها و اشتباهات رایجی که افراد در هنگام ساخت پسورد با آن مواجه هستند و مواردی که باید از آنها اجتناب کنید را ذکر کرده ایم:

استفاده از پسورد های مشابه یا کمی متفاوت در سایت های مختلف
طبق مطالعه اولیه وامگ، بیش از نیمی از کاربران از کلمات رمز مشابهی در سایت های مختلف استفاده می کنند و یا این که تغییر ناچیزی در آن ایجاد می کنند.
وانگ می گوید:” به خاطرسپاری پسورد های مختلف برای حساب های کاربری متعدد بسیار سخت است. به همین خاطر کاربران ترجیح می دهند از پسورد های یکسان و یا تا حدودی متفاوت استفاده کنند که این کار بسیار خطرناک است.”

انتخاب حروف و اعداد پشت سر هم در صفحه کلید یا Password walking
در این اشتباه کاربران از ترکیب حروف، اعداد و نشانه هایی استفاده می کنند که در صفحه کلید در کنار یکدیگر قرار دارند، مثلا “qwerty” یا “123456.”
در اینجا فهرستی از پسورد های این چنینی که محققان Dashlane یافته اند، ذکر کرده ایم:
1q2w3e4r
1qaz2wsx
1qazxsw2
zaq12wsx
qaz2wsx
1qaz@wsx

رایج ترین اشتباهات هنگام انتخاب پسوردابراز شدید عشق و نفرت
مسئله رایج بعدی که محققان Dashlane متوجه شدند ابراز شدید عشق و علاقه بود که پسورد های حاکی از نفرت اغلب با کلمات خاصی بیان می شدند.
فهرستی از پسورد های ابراز کننده عشق و علاقه:
iloveyou
f*ckyou
a**hole
f*ckoff
iloveme
trustno1
beautiful
ihateyou
bullsh*t
lovelove

برندها
محققان دریافتند که برندهای معروف و رایج در بسیاری از پسورد ها به کار می روند. فهرستی از برندهای رایج مورد استفاده در پسوردها:
myspace
mustang
linkedin
ferrari
playboy
mercedes
cocacola
snickers
corvette
skittles

منابع فرهنگی مورد علاقه
در این مطالعه مشخص شد نام فیلم های تلویزیونی، موسیقی ها و فیلم های محبوب و همه پسند نیز در پسورد های زیادی دیده می شود. فهرست پسورد های رایج از این دست:
Superman (سوپرمن)
Pokemon (پوکمون)
Slipknot (اسلیپ‌نات)
starwars (استار وارز)
Metallica (متالیکا)
Nirvana (نیروانا)
blink182 (بلینک 182)
Spiderman (اسپایدر من)
Greenday (گرین دی)
Rockstar (راک استار)

لیگ قهرمانان
مطالعات Dashlane مجموعه ای از پسورد های مرتبط با ورزش را شناسایی کرده اند، که لیگ قهرمانان در مکان اول قرار دارد. پسورد های مرتبط با لیگ قهرمانان:
لیورپول
چلسی
آرسنال
بارسلونا
منچستر
حالا که می دانید باید از چه چیزهایی در انتخاب یک پسورد اجتناب کنید،در اینجا چند دستورالعمل وجود دارد که به شما کمک می کند پسورد های ضد هک برای خود انتخاب کنید.
– برای هر کدام از حساب کاربری های آنلاین خود یک پسورد جداگانه استفاده کنید.
– پسورد هایی با حداقل 8 کاراکتر ایجاد کنید.
– در پسورد های خود از ترکیبی از حروف انگلیسی کوچک و بزرگ، اعداد و نشانه های خاص استفاده کنید.
– از پسورد هایی که شامل عبارت ها، شعارها، مکان ها و یا اسامی خاص و معروف هستند اجتناب کنید.
– از یک نرم افزار مدیریت پسورد استفاده کنید تا بتوانید پسورد های خودتان را ایجاد، ذخیره و مدیریت کنید.
– به هیچ وجه از اتصالات وای فای غیر مطمئن استفاده نکنید.