هم رسان: به لطف فناوری جدید گروه مهندسی MIT، در آینده کودکان می‌توانند تنها با تزریق یک واکسن چندین واکسن را دریافت کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، مهندسان MIT روشی را ابداع کرده‌اند که این امکان را فراهم می‌کند تا دوزهای کافی (واکسن‌های مورد نیاز) واکسن دوره یک تا دوسالگی کودک تنها با یک تزریق به بدن انتقال یابد سپس هر دوز در زمان مناسب خود در بدن آزاد می‌شود. این واکسن‌ها درون محفظه‌های میکروسکوپی شبیه به فنجان‌های قهوه قرار دارند؛ این محفظه‌ها از جنس PLGA هستند که نوعی پلیمر سازگار با محیط زیست است و در پروتز و ایمپلنت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آن‌ها برای تولید این فنجان‌ها ابتدا با استفاده از فرآیندی به نام فوتولیتوگرافی الگوی مورد نظر از قالب‌های سیلوکونی را بر روی لایه نازکی ایجاد می‌کردند. هر لایه بزرگ می‌تواند حدود 2000 فنجان را ایجاد کند که پس از آن با استفاده سیستم سفارشی تزریق (custom dispensing system) درون آن‌ها با دوزهای واکسن پر می‌شود. پس از آن روی هریک از فنجان‌ها درپوش گذاشته شده و آن‌ها را در معرض حرارت قرار می‌دهند تا با یکدیگر ترکیب شده و به شکل یک محفظه مهر و موم شده در می‌آیند.

فنجان‌های میکروسکوپی می‌توانند دوزهای دارویی را در زمان‌های مختلفی در بدن آزاد کنند زیرا پلیمرهای PLGA می‌توانند به گونه‌ای طراحی شوند که در سرعت‌های مختلفی بشکنند.
مهندسان MIT این سیستم را با تزریق بر بدن موش‌ها آزمایش کردند و این ذرات با موفقیت طبق زمان بندی پس از 9، 20 و 41 روز پس از تزریق دوزهای دارویی خود را آزاد کردند.
مهندسان پزشکی MIT عقیده دارند سیستم آن‌ها می‌تواند برای کشورهای در حال توسعه بسیار مفید باشد و همچنین می‌تواند علاوه بر انتقال دارو کاربردهای حیاتی دیگری نیز داشته باشد.
محققان برای رسیدن به هدف نهایی خود راه طولانی را در پیش دارند زیرا آن‌ها باید مطمئن شوند این محفظه‌های کوچک می‌توانند در دمای بدن به مدت چند ماه تا چند سال باقی بمانند. آن‌ها در حال حاضر این روش را با انواع داروها از جمله واکسن‌های در حال ساخت آزمایش می‌کنند.