هم رسان: تراشه ناند سه بعدی (3D NAND) شرکت میکرون از 48 لایه سلول‌های فلش روی هم قرار گرفته تشکیل شده است. در شرایط کنونی سامسونگ تنها تولید کننده تراشه ناند سه بعدی در بازار است و حال میکرون نیز وارد این گود شده است.

به گزارش هم رسان، میکرون اولین تراشه ناند سه بعدی خود را برای گوشی‌های تلفن همراه معرفی نموده است. هدف از این کار افزایش میزان حافظه ذخیره سازی در این دستگاه‌ها است تا شاید بتوان برای همیشه با کارت‌های اس دی خداحافظی کرد.
تراشه ناند سه بعدی می‌تواند در یک اندازه فیزیکی یکسان با دیگر فناوری‌های موجود، ظرفیت بیشتری را فراهم آورد. تراشه سه بعدی میکرون قرار است 32 گیگابایت حافظه داشته باشد و در گوشی‌های هوشمند میان رده و بالا رده کار گذاشته شود. این تراشه مبتنی بر استاندارد جدید UFS 2.1 است که یک پروتکل ذخیره سازی سریع است و هنوز وارد گوشی‌های هوشمند نشده است.
شرکت میکرون معتقد است ظرفیت ذخیره سازی داخلی گوشی‌های هوشمند باید افزایش یابد؛ بخصوص با برنامه‌های کاربردی جدید امروزی مانند واقعیت مجازی و پخش انواع فیلم‌ها این نیاز بیشتر احساس می‌شود. گوشی‌های هوشمند پائین رده دارای 4 گیگابایت حافظه هستند اما این مقدار در آیفون 6S، 128 گیگابایت است.
هدف میکرون، افزایش بیت‌های گنجانده شده در گوشی‌های هوشمند به کمک تراشه‌های ناند سه بعدی خود است.

high_res_3d_nand_die_w_m2_ssd-100644226-large
میکرون می‌گوید در چند سال آینده، ظرفیت ذخیره سازی داخلی گوشی‌های هوشمند می‌تواند به اندازه حافظه رایانه‌های شخصی امروزی اهمیت پیدا کند و شاید تا سال 2020 به یک ترابایت برسد.
در حال حاضر تراشه‌های ناند سه بعدی در حافظه‌های SSD شرکت اینتل استفاده شده و ظرفیت آن‌ها همچنان در حال رشد است. میکرون گفته این تراشه‌ها می‌توانند بیش از 5.3 ترابایت را در حافظه‌های SSD به اندازه یک آدامس مستطیلی شکل جای دهند.
در این تراشه‌ها، سلول‌های ذخیره سازی به صورت عمودی و مانند طبقه‌های یک آسمان خراش بر روی هم متراکم شده‌اند. نتیجه این نوع طراحی، ظرفیت بالاتر و ارتباطات سریع‌تر بین تراشه است. تراشه‌های ناند دو بعدی کنونی به گونه‌ای هستند که سلول های ذخیره سازی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.
سامسونگ رقیب اصلی میکرون است که توانسته تراشه‌های فلش سه بعدی را در گوشی‌هایی مانند گلکسی S7 و نوت 7 جای دهد. حداکثر ظرفیت این گوشی‌های پرچم دار 64 گیگابایت است که با کارت‌های میکرو اس دی قابل افزایش است. همچنین سامسونگ از فلش سه بعدی برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی حافظه SSD های خود نیز استفاده کرده و در اسفند ماه، یک SSD با ظرفیت 36.15 ترابایت روانه بازار ساخته است.

منبع: pcworld