هم رسان: تحقیقات اخیر حاکی از این است که خوردن ماهی در دوران بارداری احتمال اینکه نوزاد شما مبتلا به اوتیسم شود و یا ویژگی های آ ن را داشته باشد را به وجود نخواهد آورد. در واقع، مطالعات نشان می دهند که حتی خوردن ماهی می تواند برای رشد سیستم عصبی سالم و مفید هم باشد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ساینس الرت، مدت هاست که محققان درباره ارتباط احتمالی سطح جیوه و بیماری اوتیسم در حال بحث و بررسی هستند. در دوران بارداری، جیوه موجود در خون مادر از طریق جفت به جنین منتقل می شود که این جیوه در جنین به عنوان یک سم عمل می کند و رشد سیستم عصبی جنین را تحت تاثیر قرار می دهد.
این مسئله باعث نگرانی در مورد دو منبع اصلی جیوه می شود. اولا، ماهی یک منبع جیوه در رژیم غذایی است و این نگرانی وجود دارد که مصرف زیاد ماهی ممکن است باعث آسیب و خلل در رشد سیستم عصبی جنین شود.

به هرحال، بسیاری از شواهد حاکی از این هستند که تاثیرات مفید خوردن ماهی احتمالا از طریق مواد مغذی که ارائه می کند، بیشتر از تاثیرات منفی جیوه موجود در آن است، این مسئله حتی در مورد ساکنان شهرهای بندری که ماهی یکی از اصلی ترین غذای آنها است صدق می کند.
ثانیا، استفاده از تیومرسال که یک ماده نگه دارنده بر پایه جیوه است و در بعضی از واکسن ها استفاده می شود، این نگرانی را در برخی ایجاد کرده است که واکسیناسیون می تواند مضر باشد.
همچنین برخی این نگرانی را دارند که واکسن های حاوی تیومرسال ممکن است باعث اوتیسم شود.
بررسی مطالعات انجام شده در این زمینه نگرانی درباره واکسن ها را کاهش می دهد، چرا که حداقل در اتحادیه اروپا دیگر از تیومرسال در واکسن های دوران کودکی استفاده نمی شود.
به علاوه مقدار جیوه موجود در تیومرسال در مقایسه با مقدار جذب شده از جو و رژیم غذایی بسیار ناچیز است. اما همچنان نگرانی درباره ارتباط جیوه با اوتیسم وجود دارد.

شرایط بدتر در صورت عدم مصرف ماهی
دانشمندان با در نظر داشتن چنین نگرانی ها، مطالعه ای برای بررسی رابطه بین سطح جیوه خون و مصرف ماهی در زنان باردار ، ویژگی های اوتیسم و اوتیسم در کودکان تا 9 سال انجام داده اند.
اطلاعات به عنوان بخشی از مطالعه ای به نام Children of the 90s Study در بیستول انگلستان جمع آوری شده است.

دانشمندان دریافتند اگر چه با مصرف ماهی سطح جیوه خون مادر افزایش می یابد اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد سطح داشتن سطح بالاتر جیوه به معنای احتمال بیشتر ابتلای بچه ها به اوتیسم یا داشتن ویژگی های اوتیسمی در آنها است.
در واقع، در کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری ماهی مصرف نکرده بودند، سطح یک رفتار اوتیسمی خاص با عنوان شناخت اجتماعی در شرایط نامطلوبی قرار داشت.

دستورالعمل های واضح تر
بنابراین زنان باردار باید چه تصمیمی در مورد خوردن ماهی در این دوران حساس بگیرند؟
کارولین تیلور محقق دانشگاه بیستول انگلستان می گوید:”دستورالعمل های موجود در کشور انگلستان و بسیاری دیگر از کشورها توصیه می کنند که زنان باردار حداقل هفته ای دو بار ماهی بخورند و یکی از این دوبار از ماهی های چرب استفاده کنند.
مطالعه ConversationOur و دیگر مطالعات این توصیه را تائید می کنند. همانطور که ما پیش از این بحث کردیم این توصیه بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و دستورالعمل ها باید به روشی ساده تر و روشن تر مطرح شوند.”
این مقاله ابتدا توسط The Conversation منتشر شده است. اصل مقاله را از اینجا بخوانید.