هم رسان: بسیاری از ما هنگام رانندگی در جاده با کاهش دید در اثر نور بسیار زیاد چراغ اتومبیلی که از سمت مقابل می‌آید مواجه شده‌ایم. این اتفاق بسیار آزار دهنده و البته خطرناک است؛ به ویژه زمانی که در یک جاده باریک و تاریک رانندگی می‌کنید و شناخت زیادی نیز از جاده ندارید. حالا مهندسان مرسدس بنز با درنظر گرفتن این موضوع تلاش می‌کنند چراغ‌های جلو هوشمندی بسازند که موجب حواس پرتی و کاهش دید رانندگان نمی‌شود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، این اطلاعات از طریق مراکز این شرکت در آلمان منتشر شده است. این چراغ‌های هوشمند با استفاده از ایده پروژکتورها میزان نور تابشی چراغ‌های جلو را کنترل می‌کنند.
روش کار این چراغ‌ها اینگونه است که اگر سیستم، عبور خودرویی از سمت مقابل جاده را تشخیص دهد، برای جلوگیری از حواس پرتی راننده مقابل بخشی از چراغ غیر فعال می‌شود. این فناوری کاربردهای دیگری نیز دارد و می‌تواند اطلاعات مرتبط با جاده را نیز به رانندگان اطلاع دهد؛ از جمله اطلاعاتی مربوط به خطوط راهنمایی در جاده‌های باریک یا محدوده جاده‌هایی که در دست تعمیر هستند.

مرسدس - چراغ جلو هوشمندهنوز مشخص نیست این چراغ‌ها در نهایت در خودروهای مرسدس به کار می‌روند یا اینکه تنها در حد یک طرح می‌مانند. البته این روزها خودروسازان تمایل زیادی به عرضه خودروهای هوشمند دارند و به همین دلیل می‌توان امیدوار بود این فناوری نیز در خودروهای جدید به کار رود.