هم رسان: به احتمال زیاد وقتی صحبت از کولار به میان می‌آید به یاد جلیقه‌های ضد گلوله‌ای می‌افتید که جان افراد زیادی را تا به حال نجات داده است. اما محققان کاربرد جدیدی از الیاف کولار را کشف کرده‌اند که می‌تواند زندگی انسان را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، محققان به تازگی موفق شده‌اند غضروف کولار را تولید کنند که می‌تواند به آسیب دیدگان از ناحیه زانو کمک زیادی کند.
این غضروف توسط محققان دانشگاه میشیگان و دانشگاه جیانگ نان توسعه یافته است، به نظر می‌رسد پیش از تولید ماده جدید Kevlartilage که یک هیدروژل مبتنی بر کولار است و رفتارهای غضروف‌های طبیعی را تقلید می‌کند، بیشتر تلاش‌های دانشمندان برای تولید یک ماده مصنوعی که بتوان با غضروف‌های داخل بدن تطبیق داد با شکست مواجه شده بود.

طبق گفته‌های محققان این غضروف مصنوعی مکانیسمی شبیه به اسفنج دارد؛ به این صورت که در صورت وارد آمدن فشار به آن آب را از دست می‌دهد و سپس در شرایط عادی آب را به خود جذب می‌کند. نانوفیبرهای آرامید چارچوب این ماده را تشکیل می‌دهد اما PVA آب را در هنگام کشیده شدن یا فشرده شدن ماده در داخل شبکه‌ها نگه می‌دارد. حتی نسخه‌هایی از این ماده که 92 درصد آن از آب تشکیل شده، مقاومتی مشابه با غضروف طبیعی دارد، و نسخه‌های 70 درصدی به حالت ارتجاعی پلاستیک دست یافته‌اند.
گفته می‌شود عرضه این محصول به بازار و استفاده از آن برای درمان آسیب دیدگی‌های زانو هنوز زمان زیادی باقی مانده، اما شواهد حاکی از آن است که دانشگاه به دنبال ثبت این اختراع و یافتن شرکایی برای تولید انبوه این غضروف مصنوعی است.