هم رسان: شرکت ارائه کننده آنتی ویروس های پیشرفته روسی در اقدامی که از آن به عنوان «پیش قدم شفاف سازی جامع» یاد می شود، این امکان را برای شرکت های متفرقه فراهم کرد تا کد منبع و فرایندهای داخلی شرکت را مورد بررسی قرار دهد تا از این طریق بتواند اعتماد مشتریان و جامعه امنیت اطلاعات را مجدداً به دست آورد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از هکرنیوز، چند روز پس از آنکه اتهام کمک عمدی یا ندانسته شرکت کسپرسکی به هکرهای دولت روسیه برای سرقت اطلاعات طبقه بندی شده از رایانه متعلق به یک شرکت پیمانکار ناسا مطرح شد، این شرکت این اقدام را راه اندازی کرد.
اوایل ماه جاری بود که داستان دیگری توسط نیویورک تایمز منتشر شد که ادعا می کرد هکرهای رژیم صهیونیستی در سال 2015 شبکه کسپرسکی را هک کرده اند و هکرهای روسی را در حین هک دولت آمریکا با کمک کسپرسکی دستگیر کرده اند.
آمریکا مدت هاست به ارتباط و همکاری شرکت ضد بدافزار کسپرسکی با آژانس های جاسوسی روسیه مشکوک هستند. اما در تیرماه این شرکت اعلام کرد کد منبع خود را برای بررسی های بیشتر در اختیار مقامات آمریکایی قرار خواهد داد.
با این حال، این پیشنهاد نتوانست وزارت امنیت داخلی آمریکا را از تصمیم خود مبنی بر ممنوع کردن و جمع آوری نرم افزارهای کسپرسکی از تمامی رایانه های دولتی منصرف کند.
شرکت کسپرسکی در دفاع از خود یک برنامه چهار مرحله ای را منتشر کرد:
کسپرسکی در سه ماهه اول سال 2018 کد منبع خود را برای بررسی های مستقل و بی طرف در اختیار مقامات شناخته شده بین المللی قرار خواهد داد.
شرکت کسپرسکی یک بررسی بی طرفانه از اقدامات تجاری خود اعلام کرده تا یکپارچگی نرم افزارها و فرایندهای داخلی خود را تضمین کند.

کسپرسکی برای اعتماد سازی های مجدد کد منبع آنتی ویروس خود را باز می کندشرکت کسپرسکی در سه سال آینده سه مرکز شفاف سازی راه اندازی خواهد کرد تا امکان بررسی کد منبع، کد به روزرسانی و قوانین تشخیص تهدیدات را برای مشتریان، نهادهای دولتی و سازمان های مربوطه فراهم سازد.
کسپرسکی به افرادی که آسیب پذیری هایی در محصولات شرکت پیدا کرده و آن را گزارش کند، بیش از صد هزار دلار پاداش خواهد داد.
یوجین کسپرسکی در خصوص این برنامه چهار مرحله ای گفت: «با این اقدامات خواهیم توانست بر بی اعتمادی های موجود غلبه کنیم و تعهد خود را برای مراقبت از مردم سراسر دنیا به خوبی انجام دهیم.»
گزارش توئیتری کارشناسان حوزه امنیت اطلاعات نشان می دهد آسیب رسانی این شرکت پیش از این اتفاق افتاده است. «آمیت سرپر» محقق امنیتی در Cybereason در یک پست توئیتری می گوید: «بررسی کد منبع کار بیهوده ای است. تمام چیزی که دولت روسیه به آن نیاز دارد این است که به KSN یعنی همان شبکه امنیتی کسپرسکی دسترسی داشته باشد، مجموعه داده های کسپرسکی گنجینه ای بی نظیر از اطلاعات است. حتی باز کردن منبع کل محصول نیز همدستی کسپرسکی با هکرها را نشان نمی دهد و حتی کمکی هم در افشای آن نمی کند.»
حالا باید ببینیم این اقدامات برای جلب دوباره اعتماد سازمان های دولتی آمریکا به کسپرسکی کافی خواهد بود و یا این که شرکت مجبور می شود پایگاه خود را به جای دیگری غیر از روسیه منتقل کند.