هم رسان: یک سال پس از اقدام ناموفق آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن JAXA برای ارسال یک موشک آزمایشی به مدار زمین، این آژانس توانست یک موشک آزمایشی دیگر را در چند روز اخیر به فضا پرتاب کند، این موشک کوچکترین موشک به هوا پرتاب شده تاکنون است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ورج، طبق گزارش JAXA این پرتاب یک آزمایش نمایشی بود که یک تاسواره سه بخشی با نام TRICOM-1R را به مدار پایینی زمین حمل کرد، و قرار است این ماهواره زمین را با مجموعه ای از دوربین ها رصد کند. JAXA اعلام کرده است که این موشک در مدار زمین قرار گرفته است و در وضعیت مطلوبی قرار دارد.
SS-520-5 کوچکترین موشکی است که توانسته است در پرتابی موفقیت آمیز یک ماهواره را در مدار زمین قرار دهد. این موشک یک موشک پژوهشی SS-520 است که در سه مرحله پرتاب شده تا به حمل ماهواره به مدار زمین کمک می کند.

این اقدام بخشی از سیاست صنعت فضایی در راستای استفاده از وسایل نقلیه کوچک برای حمل بارهای کوچک است. شرکت نیوزیلندی Rocket Lab نیز اولین موشک کوچک خود را با نام Electron ماه گذشته با موفقیت به فضا پرتاب کرد، که این موشک حامل سه ماهواره به مدار زمین بود که حاوی ستاره بشریت (Humanity Star) به شکل یک گوی درخشان بود. موشک های کوچک برای حمل بار های کم طراحی شده اند. هدف از تولید موشک های کوچکی مانند Electron و SS-520-5 ساخت ژاپن کاهش هزینه های حمل ماهواره ها به مدار زمین است، که این سیاست مسیر را برای شرکت های کوچکی که نمی توانند هزینه سفر به مدار زمین در موشک های تولید شده توسط شرکت هایی مانند اسپیس ایکس،Orbital ATK و یا United Launch Alliance را پرداخت کنند هموار می کند.