هم رسان: فرایندهای استحاله در بیماری آلزایمر از 10 یا حتی 20 سال قبل از مشخص شدن علائم زوال عقل و تشخیص شرایط شروع می شوند. یک مطالعه جدید حاکی است افزایش علائم اضطراب می تواند شاخص اولیه آلزایمر باشد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، این تحقیق به پزشکان کمک می کند اقدامات بهتری برای مداخله های اولیه در نظر داشته باشند تا بتوانند این شرایط را پیش از ایجاد آسیب های عصبی غیرقابل برگشت از بین ببرند.
یکی از چالش های بزرگ در سر راه درمان موفقیت آمیز افراد مبتلا به آلزایمر و دیگر بیماری های تحلیل برنده عصبی این است که آسیب جدی عصبی زمانی قابل تشخیص می شوند که علائم کلینیکی برای تشخیص شرایط به اندازه کافی مشخص و واضح می شوند. در مورد بیماری آلزایمر این مرحله پیش بالینی می تواند پیش از مشخص شدن آسیب های شناختی خفیف بیش از یک دهه طول بکشد.
گفته می شود رایج ترین علامت پیش بالینی در بیماری آلزایمر افسردگی است. در نتیجه یک گروه تحقیقاتی در Brigham و بیمارستان زنان تصمیم گرفته اند رابطه بین ایجاد آمیلوئید بتا در مغز و نشانه های خاص افسردگی شناسایی کنند.

آیا اضطراب می تواند یک شاخص قوی برای بیماری آلزایمر باشد؟«نانسی دونووان» مدیر اصلی این تحقیقات می گوید: «ما به جای بررسی افسردگی به عنوان یک نشانه کلی به بررسی نشانه های خاص از جمله اضطراب نیز پرداخته ایم. علائم اضطراب در مقایسه با دیگر نشانه های افسردگی از جمله ناراحتی و یا از دست دادن علاقه با گذشت زمان در افراد دارای سطوح بالایی از آمیلوئید بتا در مغز افزایش می یابد.»
این مطالعه در بین 270 فرد سالخورده سالم در سنین 62 تا 90 سال انجام شده است. این افراد در طی 5 سال تحت آزمایش ها و اسکن های تورموگرافی با انتشار پوزیترون positron emission tomography قرار گرفتند تا میزان آمیلوئید بتا در سطح غشا اندازه گیری شود. این مشاهدات با ارزیابی های سالیانه که علائم افسردگی را در سه دسته بی احساسی_عدم لذت بردن، بی قراری و اضطراب مورد بررسی قرار می داد، تکمیل شده است. نتایج به دست آمده به صراحت به یک رابطه متقابل بین افزایش علائم اضطراب و افسردگی و سطوح بالاتری از آمیلوئید بتا در مغز اشاره می کند.
دونووا می گوید: «نتایج حاکی از این هستند که علائم اضطراب می توانند نشانه ای برای بیماری آلزایمر پیش از شروع آسیب های شناختی باشد، در صورتی که تحقیقات دیگری اضطراب را به عنوان شاخص اولیه آلزایمر شناسایی کند، این نتایج می تواند نه تنها در شناسایی افراد مبتلا به بیماری مفید واقع شود بلکه در درمان، کاهش روند بیماری و یا جلوگیری از فرایند بیماری کمک به سزایی خواهد کرد.»
این مطالعه خاص به دنبال ارتباط این علائم اضطراب و افسردگی و سطوح بالای آمیلوئید بتا با بروز بیماری آلزایمر نیست، بنابراین به مطالعات بلند مدتی برای بررسی وجود چنین ارتباطی نیاز است. این تحقیق در  The American Journal of Psychiatry به چاپ رسیده است.