هم رسان: آیفون 10 اولین آیفون موجود در بازار است که مجهز به فناوری تشخیص چهره Face ID شده است. زمانی که اپل درباره جزئیات و مشخصات این قابلیت تبلیغات می کرد، اعلام کرد حتی ماسک های صورت هالیوودی نیز نمی توانند این Face ID را فریب دهند اما یک شرکت امنیتی با ارائه اسناد و مدارکی نشان داد که این احتمال وجود دارد که قابلیت Face ID آیفون فریب بخورد، اما این لزوماً یک ریسک امنیتی برای نیمی از کاربران به حساب نمی آید.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، محققان شرکت امنیتی Bkav ادعا می کنند توانسته اند Face ID را با یک ماسک سفارشی فریب دهند. در ساخت این ماسک توجه و تمرکز زیادی بر واقعی بودن آن نشده بلکه هدف اصلی از ساخت آن فریب فناوری depth-mapping به کار رفته در Face ID بوده است.
این ماسک از یک پوست دست ساز همراه با یک مدل چهره که روی این پوست به صورت سه بعدی پرینت شده ساخته شده است. قسمت هایی از قبیل چشم ها تصاویر دو بعدی هستند. فیلم موجود نشان می دهد که اثبات مفهوم به درستی عمل می کند.

Face ID گوشی آیفون 10 گول یک ماسک را خورد محققان ادعا می کنند هیچ فریب و تقلبی در این اقدام وجود ندارد. در این اقدام ابتدا Face ID ابتدا با چهره شخص واقعی تنظیم شد و بعد ماسک درست شده از چهره این فرد توانست آن را فریب دهد.
این شرکت اعلام نکرد پیش از تولید این ماسک که توانست در یک بار امتحان قفل گوشی را باز کند، چندین بار با شکست مواجه شده است. Bkav برای فراهم کردن موارد مورد نیاز و ساخت این ماسک در طی 5 روز مبلغ 150 دلار هزینه کرده است.
این اثبات مفهوم نشان داد که مواردی از این قبیل می تواند عمل کند، کاملاً واضح است که این یک ریسک امنیتی برای نیمی از کاربران محسوب نمی شود. حتی امکان این که افرادی قصد داشته باشند با صرف هزینه زیاد ماسک های مربوط به افراد مشهور، سیاستمداران و یا تاجران را بسازند تا آیفون 10 آنها را باز کنند، بسیار کم است.