هم رسان : اگر میخواهید بهترین نتیجه را از آیفون خود بگیرید و عمر باطری آن را تا حد زیادی بهبود بخشید، ما چند توصیه کوچک و در عین حال اثرگذار برای شما داریم، که به شما کمک می­کند عمر باطری گوشی تان را به حداکثر برسانید.

مواردی وجود دارد که باعث به هدر رفتن شارژ باطری میشود، اگر به توصیه های ما عمل کنید خواهید توانست عمر باطری آیفون خود را بهبود بخشید و از این دستگاه خود به بهترین شکل استفاده کنید.

battery

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بررسی کنید چه برنامه ها و خدماتی بیشترین مصرف انرژی را دارند. برای این کار می­توانید به مسیر settings>battery بروید. در زیرقسمت تنظیمات درصد باطری (Battery Percentage settings) گزینه  Battery Usage را خواهید دید.در این قسمت فهرست برنامه ها و قابلیت هایی که شارژ باطری را مصرف میکنند وجود دارد، همچنین میزان مصرفی هر برنامه طی 24 ساعت گذشته و همچنین طی یک هفته گذشته نیز در این قسمت مشخص میشود.

 • میزان روشنایی نمایشگر گوشی تان را تا حد ممکن کم کنید.

brightness

شاید به نظر شما این نکته کاملا واضح باشد اما باید بگویم در صورتی که از صد درصد روشنایی گوشی تان استفاده کنید، این میزان روشنایی خیلی سریعتر اززمانی که روشنایی روی 50 درصد تنظیم شده است، باطری گوشی تان را مصرف خواهد کرد. کم کردن میزان روشنایی تا 50 درصد و یا حتی 25 درصد می­تواند عمر باطری را تا حد زیادی بهبود بخشد.

برای تنظیم میزان روشنایی به قسمت Settings > Display & Brightness بروید و مقدار روشنایی را تا حدی که فکر میکنید کافی است کم کنید. اگر متوجه شدی که چه مقدار روشنایی برای تان مناسب است، می­توانید گزینه روشنایی خودکار (auto brightness) را غیرفعال کنید، چون این گزینه میزان روشنایی گوشی تان را بر اساس میزان نور اطرافتان تنظیم میکند.

 • گزینه background app refresh را غیر فعال کنید:

refresh

یکی از ویژگی های آخرین نسخه های iOS شرکت اپل که بهتر است غیرفعال بماند ویژگی background app refresh است . برای غیرفعال کردن این گزینه می­توانید به  Settings > General > Background App Refresh بروید.

در این قسمت دو گزینه دیگر نیز وجود دارد که می­توانید آنها را استفاده کنید. شما می­توانید ویژگی Background App Refresh را برای هر برنامه مستقلی که روی آیفون تان نصب کرده اید غیرفعال کنید و یا اینکه این گزینه را به طور کامل غیرفال کنید. با این کار هیچ کدام از برنامه ها در پشت زمینه ریفرش نخواهند شد.

دومین روش برای غیر فعال کردن کامل این ویژگی طوریکه هیچ کدام از برنامه ها رفرش نشوند، روشی است که من به کار میگیرم و این روش به شما کمک خواهد کرد تا عمر باطری گوشی تان را به حداکثر برسانید و استفاده بهینه ای از گوشی تان داشته باشید.

 • اعلان های برنامه های مختلف را غیر فعال کنید:

notifications

در صورتی که از برنامه های زیادی در گوشی تان استفاده میکنید که هر کدام اعلان های مخصوص به خود را دارند، این کار می­تواند عمر باطری را تا حد زیادی پایین بیاورد. فعال بودن اعلان چندین برنامه در یک زمان تاثیر منفی بر باطری گوشی تان خواهد داشت. اما غیر فعال کردن بعضی از آنها می­تواند به بهبود عملکرد باطری گوشی شما کمک کند.

من قصد دارم اعلان برنامه هایی که کمتر مورد استفاده ام قرار میگیرند را غیرفعال کنم و تنها اعلان های مخصوص ایمیل و پیام های متنی و چند برنامه دیگر که به آنها نیاز دارم روشن نگه دارم.

شما میتوانید در برنامه های نصب شده در گوشی تان گزینه اعلان را فعال یا غیر فعال کنید. برای این کار باید به مسیر Settings > Notifications بروید و برنامه موردنظرتان که میخواهید تنظیمات آن را تغییر دهید را انتخاب کنید. این یک روش فوق­العاده برای صرفه جویی در مصرف باطری و افزایش عمر آن است.

 • تنظیمات ایمیل خود را از Push به Fetch تغییر دهید:

push

اگر ایمیل شما روی گزینه Pushتنظیم شده باشد و شما هر روز ایمیل های زیادی دریافت کنید، این مسئله میتواند باطری شما را تا حد زیادی مصرف کند. برای جلوگیری از این اتلاف باطری، شما میتوانید ایمیل خود را از حالت Push به حالت Fetch تغییر دهید. با این گزینه میتوانید یک بازه زمانی خاصی را برای ورود ایمیل ها به گوشی آیفون تان انتخاب کنید.

با استفاده از ویژگی Fetch به جای Push، شما میتوانید ایمیل هایتان را در یک قاعده منظم بازیابی کنید. شما میتوانید این ویژگی را روی 15 دقیقه، 30 دقیقه و یا حتی یک ساعت تنظیم کنید. یک گزینه دیگر نیز وجود دارد که شما میتوانید به صورت دستی حالت Fetch را انتخاب کنیدبه این صورت که وقتی email map را باز میکنید، آخرین ایمیل ها در زمان اجرای mail map روی دستگاه گوشی تان دانلود خواهد شد.

برای تغییر تنظیمات ایمیل از Push به  Fetch باید به مسیر  Settings > Mail, Contact, Calendars > Fetch New Data بروید و یکی از گزینه های Push یا Fetch و بازه زمانی مورد نظرتان را انتخاب کنید. در صورتی که روزانه ایمیل های زیادی دریافت میکنید این کار واقعا مفید خواهد بود. حتی اگر این ویژگی را روی 15 دقیقه تنظیم کنید، بهتر از این خواهد بود که هر لحظه ایمیل جدید دریافت کنید.

 • برای بهبود باطری گوشی تان هر جایی که امکان داشت به وای فای وصل شوید.

low-signal

یکی از بزرگترین مصرف کنندگان باطری گوشی های آیفون در اصل خود گوشی نیست بلکه سیگنال های پایین یا ضعیف اپراتور مورد استفاده شما است. سیگنال ضعیف یکی از مواردی است که باطری آیفون را تا حد زیادی به هدر میدهد.

در صورتی برای استفاده از سرویس های اپراتور برنامه های زیادی گوشی تان دارید، اتصال به اینترنت وای فای میتواند به برطرف کردن این مشکل کمک کند و جلوی گوشی رابرای جستجوی یک سیگنال بی وقفه میگیرد.

در صورتی که در منطقه ای با سیگنال ضعیف زندگی میکنید، گوشی آیفون شما هر لحظه دنبال یک سیگنال جدید خواهد بود و این مسئله آسیب زیادی به باطری گوشی وارد میکند.

اگر مجبور هستید برای مدتی در یک مکان با سیگنال واقعا بد بمانید و امکان اتصال به وای فای را نداشتید، میتوانید گوشی خود را در حالت هواپیما یا همان Airplane Mode قرار دهید. این کار جلوی گوشی را از جستجوی مداوم برا ییافتن سیگنال جدید میگیرد، البته در این حالت شما نمیتوانید از بسیاری از قابلیت های گوشی تان استفاده کنید.

 • دانلود های خودکار را کاهش دهید:

automatic-downloads

روش دیگر برای افزایش طول عمر باطری د رگوشی های آیفون کم کردن دانلودهای خودکار در زمان استفاده از گوشی است. این کار همچنین مقدار داده شما را در طرح داده ماهیانه موبایل تان ذخیره میکند، چرا که میتوانید این گزین هرا طوری تنظیم کنید که تنها در زمان اتصال به وای فای دانلود ها انجام شود.

شما میتوانید گزینه دانلود خودکار آهنگ­ها، برنامه ها و کتاب ها و همچنین به روزرسانی برنامه ها را غیرفعال کنید. این امکان وجود دارد که مواردی که میخ.اهید را انتخاب کنید و یا اینکه با خاموش کردن گزینه داده گوشی  همه موارد را باهم غیرفعال کنید.

میتوانید این کار را در مسیر Settings > iTunes & App Store > Use Mobile Data انجام دهید، همچنین میتوانید با انتخاب برنامه­های مختلف، آهنگ، به­روزرسانی ها و کتاب ها به صورت جداگانه از دانلود شدن خودکار آنها جلوگیری کنید.

 • زمان قفل خودکار Auto Lock را د رگوشی تان کم کنید:

autolock

زمانی که استفاده شما از گوشی تان به پایان میرسد صفحه نمایش به طور خودکار پس از یک زمان تنظیم شده خاموش خواهد شد، انتخاب زمان کمتر برای قفل خودکار میتواند به بهبود عملکرد گوشی شما کمک کند.

من خودم شخصا کمترین زمان ممکن یعنی 30 ثاینه را برای قفل خودکار انتخاب کرده ام.شما میتوانید زمانی بین 30 ثانیه تا 5 دقیقه و یا هیچ کدام را انتخاب کنید، که انتخاب این مورد به این  معنا خواهد بود که گوشی شما همیشه روشن خواهد بود. به خاطر وجود حسگر تشخیص اثر انگشت در گوشی های جدید آیفون باز کردن گوشی پس از قفل خودکار بسیار آسان خواهد بود، بنابراین انتخاب زمان قفل خودکار کمتر مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد چرا که خیلی سریع میتوانید صفحه نمایش را روشن کنید.

برا ی انجام تنظیمات جدید میتوانید به منوی تنظیمات بروید و در مسیر Settings > General > Auto Lock مدت زمان مورد دلخوه تان را انتخاب کنید.

 • ردیابی مکان آی فون خود را خاموش کنید:

iphone-location-tracking

شما میتوانید ردیابی مکان گوشی تان را خاموش کنید مگر اینکه بخواهید ازگزینه های  Apple Maps or Google Maps به طور منظم استفاده کنید. البته میتوانید در هنگام استفاده از این دو برنامه آن را روشن کنید. این کار میتواند به بهبود عملکرد گوشی شما کمک کند.

برای غیرفعال کردن این گزینه در گوشی آیفون تان به مسیر Settings > Privacy > Location Services بروید و میتوانید در این قسمت آن را به طور کامل غیرفعال کنید و یا اینکه انتخاب کنید که کدام برنامه مکان شما را به اشتراک بگذارد.

 • تعداد برنامه هایی که از ویژگی Spotlight Searchیا جستجوی سریع استفاده میکند را کم کنید.

spotlight-search

Spotlight Search برای جستجوی سریع هر چیزی ازبرنامه ها گرفته تا مخاطب هاو عکس ها و غیره در گوشی آیفون طراحی شده است. شما میتوانید هر یک از این موارد را خاموش کنید تا از این ویژگی استفاده نکند.

این کار را در Settings > General > Spotlight Search انجام دهید. همچنین میتوانید هر گزینه را به صورت تک تک انتخاب کنید.

 • در صورت کم شدن شارژ گوشی تان میتوانید حالت باطری کم را انتخاب کنید تا مدت زمان بیشتری از دستگاه گوشی تان استفاده کنید.

low-power-mode

یکی از ویژگی های جدید در iOS 9 حالت باطری کم یا همان new Low Power Mode است . میتوانید در حالت کم شدن شارژ باطری گوشی تان این گزینه را فعال کنید. این گزینه برای بهینه سازی عمر باطری و استفاده حداکثر از میزان شارژ باقیمانده در آیفون طراحی شده است.

روشن کردن این گزینه کاربرد بعضی از برنامه ها از جمله ارسال و دریافت ایمیل، دانلود خودکار، رفرش برنامه ها در پشت زمینه (background app refresh) و بعضی نتایج دیداری را کاهش میدهد. این گزینه در هنگام کم بودن شارژ باطری بسیار مفید خواهد بود. این گزینه در Settings > Battery > Low Power Mode قرار دارد. به اینجا بروید و درصورت لزوم آن را روشن کنید.

 • برنامه های خود را نبندید، با بستن برنامه ها باطری بیشتری مصرف خواهد شد:

 کریگ فدریگی معاون ارشد بخش مهندسی نرم افزار شرکت اپل اخیرا تاکید کرده است که بستن برنامه ها در گوشی آیفون عمر باطری آن را افزایش نمیدهد.

زمانی که برنامه ها را در background mode قرار میدهیم در واقع هیچ انرژی مصرف نمیکند. بستن پی در پی برناممه های موجود در پشت زمینه بیشتر از زمانی که برنامه ها باز می­مانند انرژی مصرف میکند.

 • در صورتی که از Bluetooth وAirDrop استفاده نمیکنید آنها را خاموش کنید.

بعضی افراد من جمله خود من عادت دارند حتی زمانی که از Bluetooth  وAirDrop استفاده نمیکنند ، این گزینه ها را روشن نگه میدارند. در صورتی که در زمان عدم استفاده از این قابلیت ها آنها را خاموش کنید طول عمر باطری آیفون تان افزایش خواهد یافت.

من تنها در هنگام رانندگی از Bluetooth  برای هندزفری بیسیم استفاده میکنم، پس خاموش کردن آن در حالت های عادی میتواند عمر باطری گوشی ام را تا حد زیادی افزایش دهد. از AirDrop هم به ندرت استفاده میکنم، پس بهتر است ان را خاموش کنم و در زمان استفاده دوباره آن را از منوی تنظیمات فعال کنم.

این توصیه ها میتواند به بهبود طول عمر باطری گوشی آیفون شما کمک کند. بیشتر این موارد در اکثر نسخه های iOS عمل خواهد کرد و بعضی از آنها تنها درنسخه iOS 9 و بالاتر وجود دارد. هدف ما از این توصیه ها کمک به شما برای استفاده بهینه از باطری گوشی آیفون تان است.

شما میتوانید همه موارد ذکر شده را رعایت کنید و یا اینکه مواردی را که فکر میکنید برای تان مفید هستند را انتخاب کنید. جزئیات بیشتر درباره چگونگی افزایش طول عمر باطری د رسایت شرکت اپل وجود دارد.

منبع : Geekygadget