هم رسان: یک مطالعه جدید و قابل توجه موضوع ثابت ماندن جوهر تاتو (خالکوبی) در روی پوست بدن را مورد بررسی قرار داده است. این مطالعه حاکی از این است که سلول های موجود در غشاء میانی پوست به جای این که ثابت و بدون تغییر باشند، دائما در حال از بین رفتن هستند و رنگدانه های تاتو را به سلول های جدید انتقال می دهند و در نتیجه این تاتوها ثابت به نظر می رسند. این کشف می تواند تکنیک های موثری برای حذف کامل خالکوبی ها از روی پوست ارائه دهد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، پیش از این تصور کارشناسان بر این بود که ثبات تاتو روی پوست به این دلیل است که جوهر این تاتو ها به لایه ای غیرقابل تجدید و فاقد بازسازی از پوست به نام غشای داخلی پوست نفوذ می کند. مطالعه ای که چند سال پیش انجام شد نشان می داد که نوعی از گلبول های سفید خون با نام ماکروفاژها که توسط سیستم ایمنی بدن تنظیم می شوند، به محض این که تاتو انجام می شود رنگ دانه ها را می خورند. سپس این اعتقاد وجود داشت که ماکروفاژها تا پایان عمر فرد در یک محل باقی می مانند که این مسئله باعث ثابت ماندن تاتو می شود.
در حال حاضر تحقیقی از Centre d’Immunologie de Marseille-Luminy نشان می دهد که این ماکروفاژهای حامل رنگدانه در واقع همواره در حال جوان سازی و بازسازی هستند و رنگدانه های تاتو را به طرز غیرمنتظره ای متغیر به ماکروفاژ های جدید انتقال می دهند.

سیستم ایمنی بدن چگونه می تواند با وجود جوان سازی مداوم پوست تاتو را ثابت نگه دارداین تیم تحقیقاتی موش های مهندسی شده ژنتیکی را پرورش داده اند که می توانند به راحتی ماکروفاژهای غشای میانی پوست را از بین ببرند. یک خط سبز رنگ روی دم موش تاتو شد و سپس ماده ای به او تزریق شد که برای از بین بردن ماکروفاژهای حامل رنگدانه آماده شده بود. اما به طرز عجیب و غریبی با وجود این که تمامی ماکروفاژهای حامل رنگدانه ها از بین رفتند اما تاتو هنوز هم وجو داشت. این شواهد باعث شد تا محققان این فرضیه را عنوان کنند که جوهر تاتو بدون هیچ اختلالی در ثبات تاتو به ماکروفاژهای جدید منتقل می شوند.
این تیم برای تأیید این فرآیند انتقال غیرمنتظره، قسمت هایی از پوست تاتو شده را به یک موش جدید پیوند داد. پس از 6 هفته از پیوند، این پوست مورد بررسی قرار گرفت تا مشخص شود که بیشتر ماکروفاژهای حامل رنگدانه متعلق به موش گیرنده است و نه موش اهدا کننده. این مسئله نشان می دهد که ماکروفاژهای اهدا کننده از بین رفته و رنگدانه ها را به ماکروفاژهای جدید موش گیرنده انتقال داده اند.
این تحقیق علاوه بر این که اطلاعات جدید درباره علل ثابت ماندن جوهر تاتو بر روی پوست ارائه می دهد، درمان های بالقوه جدیدی برای از بین بردن بهتر تاتو ها مطرح می کنند. در حال حاضر تکنیک حذف لیزری خالکوبی، رنگدانه های باقیمانده در ماکروفاژها را به اندازه های کوچک تجزیه می کنند که از طریق سیستم لنفاوی دفع می شوند. اما از آنجایی که این ماکروفاژها می توانند ذرات رنگدانه ها را پیش از خروج از بدن مجددا جذب کنند به چندین دوره درمان برای حذف کامل نیاز خواد بود.
برنارد مالیسن سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:” روش درمان ترکیبی جراحی لیزری و برداشتن موقت ماکروفاژهای موجود در پوست تاتو شده می تواند به حذف کامل تاتو ها کمک کند. در این روش ترکیبی، ذرات ریز رنگدانه تولید شده با استفاده از دستگاه های لیزری فورا مجددا جذب نخواهد شد و این شرایط احتمال خروج این ریزدانه ها از بدن توسط سیستم لنفاوی افزایش می دهد.
این مطالعه در مجله Experimental Medicine به چاپ رسیده است.