هم رسان: محققان دانشگاه کرنل آمریکا، پوست قابل کشش با قابلیت تغییر رنگ ساخته‌اند که می‌تواند برای ربات‌ها، خودروها و گجت های پوشیدنی هوشمند استفاده شود.
به گزارش هم رسان،این پوست رباتیک می‌تواند تا شش برابر اندازه اصلی خود کش بیاید، از خود نور متصاعد کند و حتی تغییر رنگ دهد.سازندگان این محصول می‌گویند این پوست نرم می‌تواند در بخش بهداشت و درمان، وسایل نقلیه و مخابرات و ارتباطات استفاده شود.
این پوست از موادی ساخته شده که می‌تواند باعث کشش پوست یک ربات با بدن نرم شود.این پوست اجازه می‌دهد ربات‌ها تغییر رنگ بدهند و همین‌طور تغییر شکل ربات‌ها نیز قابل مشاهده خواهد بود. این پوست فوق الاستیک و ساطع کننده نور (HLEC) به‌گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند در مقایسه با پوست و یا نمایشگرهای قبلی، بیش از دو برابر فشار را تحمل کند. این محصول از لایه‌های متعددی از الکترودهای هیدروژل شفاف ساخته شده که با یک ورق الاستومر عایق پوشیده شده‌اند.
این الاستومر حالت لاستیکی داشته و به هنگام کشیده شدن، پیچ خوردن یا چرخیدن، توانایی ذخیره بارهای الکتریکی را داشته و می‌تواند از خود نور متصاعد کند.کرنل گزارش داد گروه علمی که بر روی این پروژه کار می‌کند با استفاده از شش HLECs یک ربات نرم ساخته است و با ورود و خروج هوا به داخل ربات، آن را قادر به راه رفتن و حرکت کردن نموده‌اند.

electroluminescent-skin
پیکسل‌های تغییر رنگ در این ربات‌ها قرار داده شده و به آن‌ها توانایی تغییر رنگ را می‌دهد. حال این تغییر رنگ کجا اهمیت پیدا می‌کند؟ زمانی که ربات‌ها با زندگی انسان عجین می‌شوند، آن‌ها باید قادر به انتقال احساسات خود به انسان باشند. بنابراین داشتن قابلیت تغییر رنگ به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا مثلا به وضعیت اتاق عکس العمل نشان دهند و یا وضعیت خلق‌وخوی خود را با این تغییر رنگ به ما نشان دهند. این نکته می‌تواند ویژگی مهمی در تعامل بین انسان و ربات باشد.
این پوست می‌تواند در بیمارستان‌ها و یا ربات‌های پرستار نیز استفاده شود تا با تغییر رنگ خود بتوانند نیاز دارویی و یا شرایط جسمانی بیمار را مشخص نمایند. هم‌چنین این ربات‌ها می‌توانند علائم حیاتی بیمار را نشان دهند و با تغییر رنگ خود بگویند که آیا انسان در درد و ناراحتی به سر می‌برد یا خیر. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020، از هر 10 آمریکایی یک نفر در خانه خود ربات داشته باشد. بنابراین دیر یا زود ربات‌های نرم بخشی از زندگی انسان خواهند شد. این ربات‌های نرم در عملیات جستجو و نجات نیز می‌توانند استفاده شوند، تا از نرمی بدن خود برای عبور از فضاهای تنگ استفاده و به انتقال اطلاعات در مورد قربانیان بپردازند.
کرنل اشاره کرد این پوست قابل کشش غیر از استفاده در ربات‌های نرم می‌تواند در وسایل نقلیه نیز کاربرد داشته باشد. صفحه نمایشگر خودروها می‌تواند میزبان این پوست باشد و با توجه به نیاز راننده تغییر کند.هم‌چنین در ابزارهای پوشیدنی هوشمند مثل ساعت مچی هوشمند و یا ردیاب تناسب اندام نیز قابل استفاده است و آن‌ها را بسیار نرم و قابل کشش می‌سازد. تصور اینکه در یک جلسه باشیم و یک نوار نرم بر روی دست ما ایمیل‌هایتان را نشان ‌دهد، بسیار جالب است؛نظر شما چیست؟
منبع : iTworld