هم رسان: این روزها در تمامی خودروهای جدید از سیستم کیسه هوا استفاده می شود که در بیشتر تصادفات به حفظ سلامتی سرنشینان کمک زیادی می کنند. اما به هر حال موقعیت هایی وجود دارد که در آنها استفاده از یک کیسه هوا نمی تواند از سرنشینان مراقبت کند. تیم تحقیقاتی Hyundai Mobis که وابسته به شرکت خودروسازی Hyundai است، با طراحی یک سیستم جدید مجهز به یک کیسه هوا که در سقف پانوراما قرار می گیرد، توانسته است جراحت ها و آسیب های ایجاد شده در تصادفات واژگونی خودرو را تا حد زیادی کاهش دهد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، این کیسه هوای سقفی در تصادفات واژگونی خودرو، از پرت شدن افراد به بیرون جلوگیری می کند، و طی تست های تصادف هیوندا مشخص شد که این سیستم می تواند تا حد زیادی از آسیب های سر جلوگیری کند.
برای اطمینان از این که این سیستم در هر حالتی که سقف تنظیم شده باشد عمل خواهد کرد، این سیستم بین شیشه و محافظ آفتاب نصب شده است. زمانی که سنسور حرکت چرخشی حول محور قائم (Yaw) تشخیص دهد که یک تصادف واژگونی رخ داده است، این کیسه هوا باز می شود و کل سقف را می پوشاند و در عرض 0.08 ثانیه به عقب خودرو می رود.

این یک دستاورد بسیار مهم و موفقیت آمیز است، چرا که سقف یک خودرو فضای بسیار محدود است و به سختی می توان قطعاتی مانند یک کیسه هوا را در آن نصب کرد. اگر چه شرکت های ایمنی خودرو مانند ZF و TRW هم پیش از این کیسه هوای سقفی تولید کرده اند، اما این کیسه ها بیشتر برای از بین بردن ضربات و تصادفات وارد از روبرو مفید هستند.
انتظار می رود که این سیستم در اوایل 2019 توزیع شود و به احتمال زیاد در مدل هایی نظیر luxury Genesis و کراس اور جدید Kona برای اولین بار رونمایی شود.