هم رسان: هوآوی طی کنگره جهانی موبایل 2018 در بارسلونا از اولین تراشه 5G خود رونمایی کرد. این تراشه قابلیت دسترسی به شبکه های سلولار نسل بعد، 5G، را در دستگاه های موبایلی هوآوی فراهم می کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ورج، هوآوی ادعا می کند که تراشه Huawei Balong 5G01 اولین تراشه ای است که از استاندارد جدید 3GPP برای شبکه های 5G پشتیبانی می کند و می تواند داده ها را با سرعت 2.3Gbps دانلود کند. با توجه به اندازه ی ظاهری این تراشه، احتمالاً این تراشه در هات اسپات های موبایل نشان داده شود نه در گوشی ها. «ریچارد یو»، مدیر عامل هوآوی می گوید این شرکت مبلغ 600 میلیون دلار در زمینه ی فناوری شبکه سرمایه گذاری کرده است و احتمالاً این سرمایه در بخش های مختلف از خودروهای خودران گرفته تا دستگاه های موبایلی و لوازم هوشمند خانگی، استفاده خواهد شد. هوآوی همچنین تجهیزات شبکه را تولید می کند و می گوید اولین شرکتی خواهد بود که “راه حل end-to-end 5G را در شبکه ، دستگاه ها و ظرفیت های سطح تراشه” ارائه می دهد.

هوآوی از اولین تراشه 5G دستگاه های موبایلی خود رونمایی کرداین تراشه می تواند رقیب سرسختی برای سازندگان تراشه مانند اینتل و کوالکام باشد. کوالکام اوایل ماه میلادی جاری از تراشه پر سرعت اسنپدراگون X24 خود رونمایی کرد. این تراشه مشتریان را برای دسترسی به 5G آماده خواهد کرد در حالی که انتظار دسترسی به شبکه های پرسرعت تری می شود. این شرکت در حال حاضر برای نصب مودم X50 در حال مذاکره با سازندگان دستگاه ها و اپراتورها است. اینتل نیز سال گذشته مودم 5G را برای دستگاه های متصل به اینترنت مانند خودروها و پهبادها معرفی کرد و هفته گذشته از همکاری خود با شرکت های مایکروسافت، دل، اچ پی و لنوو برای نصب این موم در لپ تاپ های 2019 خبر داد.
اینترنت 5G نسل بعدی شبکه های سلولار است و گفته می شود که سرعت آن فراتر از شبکه های LTE کنونی خواهد بود.