هم رسان: وزرای دفاع اتحادیه اروپا روز پنج شنبه توانایی خود برای مقابله با حمله سایبری گسترده در یک بازی آنلاین را آزمایش کردند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از اینفوسکیوریتی، این شبیه سازی که توسط مسئولان کشور استونی پیشنهاد شده ظاهراً درباره پیشبرد امنیت سایبری طی ریاست 6 ماهه EU دقت عمل بسیار بالایی دارد.
در سال 2007 یک سری از حملات DoS وجود داشت که در ابتدا تصور می‌شد توسط هکرهای تحت حمایت دولت روسیه انجام شده اما در یکی از اولین کمپین‌های سرتاسری خود زیرساخت‌ها را فلج کرد.
در رزمایش روز پنجشنبه وزرای دفاع کشورهای مختلف با یک دشمن سایبری مخفی مبارزه کردند که تلاش می‌کرد در امکانات دریایی موجود در دریای مدیترانه خرابکاری کند و در عین حال یک کمپین رسانه اجتماعی اجرا کند که برای ایجاد ناآرامی‌های عمومی طراحی شده بود.
مسئولان برای واقعی‌تر شدن این شبیه سازی و بیشتر کردن نگرانی وزرا، به آن‌ها اعلام کردند هکرها پشتیبان نظامی را از سر راه برداشته‌اند و آن‌ها مجبور هستند به تنهایی این بحران را پشت سر بگذارند. همچنین برای واقعی نمایی بیشتر، این تمرین شامل پخش اخبار نیز بود.

گفته می‌شود در مراحل مختلف این بحران شبیه سازی شده مجموعه‌ای از سؤالات چند گزینه‌ای از وزرای دفاع پرسیده شده است، سوالاتی مانند: «آیا به کل کشور خبر داده‌اید که تحت یک حمله سایبری قرار دارید؟ این یک حادثه ساده است یا یک تهدید و یا یک حمله واقعی؟»
«اورسلا فون‌در لاین» وزیر دفاع آلمان به گزارشگران گفت این رزمایش بسیار هیجان انگیز بود و اهمیت شکل گیری استراتژی‌هایی برای مقابله با حملات سایبری در زیرساخت‌های مهم و حساس را به خوبی نشان می‌دهد.
او به گزارشگران گفت: «شناسایی دشمن خیلی خیلی سخت بود، این یک حمله ساکت و پنهان بود. دشمن به هیچ ارتشی نیاز نداشت بلکه یک رایانه با اتصال اینترنتی برای او کافی بود.»
در حقیقت این رزمایش تا حدی به این دلیل برگزار شد که اتحادیه اروپا دستورالعمل NIS را به منظور بهبود استانداردهای امنیتی پایه در زیرساخت‌های حیاتی و ارائه دهندگان خدمات ضروری طراحی کرده است.
دولت انگلیس در حال حاضر متعهد به انتقال این دستورالعمل به قانون انگلستان شده و اخیراً درباره اجرای بهینه این دستورالعمل در حال رایزنی است.