هم رسان: همه ما می دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است. در اینجا قصد داریم تا درباره راه حل های جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه کامپیوترهای دسک تاپی صحبت کنیم.

به طور منظم کامپیوتر خود را تمیز کنید

این یکی از ساده ترین تکنیک ها برای متوقف کردن گرمای بیش از حد کامپیوتر ها است. شما فقط باید اجزای سخت افزاری سیستم خود را پاک کنید. در صورتی که دستگاه شما یک دسکتاپ است، سعی کنید آن را یک بار در هفته تمیز کنید. در صورتی که دستگاه شما لپ تاپ است، یک بار در ماه برای تمیز کردن آن مناسب خواهد بود.
تمیز کردن فن ها و خنک کننده های نصب شده در داخل دستگاه را فراموش نکنید. در صورتی که فن های مسئول خنک کردن قطعات گرد و خاک داشته باشند، سیستم گرمای کمتری را از دست می دهد که این مسئله منجر به بالا رفتن دمای آن می شود. بنابراین به طور منظم این قطعات را تمیز کنید.

از فن ها و خنک کننده های بهتر استفاده کنید

اگر یک کامپیوتر دسک تاپی دارید که قابل ارتقاء است و فن خنک کننده پردازنده آن کافی نیست، پیشنهاد می کنیم که از یک فن پردازنده بهتر در سیستم خود استفاده کنید. می توانید یک فن کم صدا و بهتر خریداری کنید که برای سرد کردن پردازنده برای مدت زمان طولانی تر هوا را به جریان می اندازد. پردازنده های مدرن معمولا عملکرد خوبی با خنک کننده استاندارد OEM دارند، البته زمانی که آنها تمیز هستند.

کامپیوتر خود را به مکان سردتری جا به جا کنید
موقعیت هایی با تهیه مطبوع بهترین مکان برای قرار دادن کامپیوترها برای جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه آنها است. بنابراین هرگز کامپیوتر خود را در محیطی با گرمای بیشتر از دمای مطلوب اتاق قرار ندهید.
علاوه بر این بعضی از افراد کامپیوتر خود را در محیط های بسته ای مانند کمد نگهداری می کنند که گرمای زیادی در آنها وجود دارد و جریان هوا در آنها بسیار ضعیف است. ما می دانیم که بعضی از کامپیوترها خیلی ظاهر خوبی ندارند، اما نگهداری از آنها در محیط های بسته می تواند باعث گرم شدن بیش از اندازه آنها شود.
محل قرار دادن کامپیوتر باید تهویه مناسب و دمایی مشابه با بقیه اتاق داشته باشد. اگر قصد دارید که کامپیوتر خود را در کنار دیگر وسایل و اسباب خانه و یا در یک محیط بسته نگه دارید، حتما تهویه مناسب را برای این مکان در نظر داشته باشید. این یک راه حل بسیار ساده است.

از سیستم خنک کننده مایع استفاده کنید

در صورتی که شما بک کاربر حرفه ای هستید که از بیشترین حد عملکرد کامپیوتر خود استفاده می کنید و در صورتی که از یک پردازنده اورکلاک استفاده می کنید، باید از سیستم خنک کننده مایع استفاده کنید.
مایع جریان خود را در لوله های موجود در سرتاسر سیستم حفظ می کند تا گرما را جذب خود کند و در مراحل بعدی به وسیله یک خنک کننده این گرما را از دست بدهد. اگرچه این یک روش قدرتمند برای جلوگیری از گرمای شدید کامپیوترها است، اما اگر اطلاعی درباره تنظیم کردن سیستم نداشته باشید، به یک کابوس تبدیل خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم که از یک دوست آشنا به این سیستم و یا متخصص بخواهید تا آن را برایتان نصب کند.
کار با سیستم های خنک کننده مایع کاملا بسته و آماده به کار تا حد زیادی راحت است.

نتیجه گیری
حالا که با روش های پیشگیری از گرمای بیش از اندازه کامپیوتر ها آشنا شدید، در سریع ترین زمان ممکن این کارها را انجام دهید. در صورتی که از کاربران حرفه ای هستید و قطعات سخت افزاری کامپیوتر خود را اورکلاک کرده اید، حتما مراقب دمای پردازنده خود باشید، تا بتوانید تا جایی که ممکن است به خورشید نزدیک شوید و با این حال نسوزید.
اگر شما هم راه حلی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه کامپیوترها دارید، در قسمت نظرات ذکر کنید.