هم رسان: در حال حاضر برای انجام کارهای مختلف مانند تماشای فیلم یا عکس، باز کردن صفحات اینترنت و غیره برنامه های مختلفی در اختیار شما قرار دارد که هریک قابلیت ها و تنظیمات ویژه ای دارند که می تواند در موارد مختلف به کمک شما بیاید.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، قابلیت های بسیاری وجود دارد که نمی توان همه ی آنها را در یک برنامه پیدا کرد بنابراین شما باید برای انجام کارهای مختلف خود مرتباً بین برنامه های مشابه جا به جا شوید. اما اگر یک برنامه به عنوان برنامه پیش فرض تنظیم شده باشد باید چه کنید؟
آیا می توانید تنظیمات پیش فرض را تغییر دهید؟ یا می توانید تنظیم برنامه به عنوان پیش فرض را پاک کنید؟ در ادامه شما را با نحوه ی تنظیم / حذف / تغییر تنظیمات پیش فرض برنامه ها در سیستم عامل اندروید آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نحوه تنظیم / تغییر پیش فرض ها در اندروید

نحوه تنظیم/ حذف /تغییر پیش فرض برنامه ها در اندروید1. ابتدا به تنظیمات (Settings) گوشی خود بروید.
2. حالا گزینه ” Apps ” را از فهرست پیدا کرده و بر روی آن ضربه بزنید.
3. اکنون تمامی اپلیکیشن هایی را که بر روی دستگاه خود نصب کرده اید را مشاهده می کنید. حالا بر روی آیکون چرخ دنده (تنظیمات) در گوشه ی سمت راست بالای صفحه ضربه بزنید.(مطابق تصویر)
4. در اینجا گزینه های مختلفی را مشاهده می کنید؛گزینه برنامه های پیش فرض (Default apps) را انتخاب کنید.
5. توجه داشته باشید که فقط می توانید مجموعه ای از برنامه های کاربردی را به طور پیش فرض به این روش (به استثنای لانچر و و پخش کننده ویدئو) تنظیم کنید. شما می توانید هر یک از برنامه ها را به عنوان پیش فرض برای پیام رسان، مرورگر، پشتیبانی صوتی و شماره گیر تلفن تنظیم کنید.

نحوه تنظیم سایر اپلیکیشن ها (لانچرها، پخش کننده ویدئو و …) به عنوان پیش فرض

نحوه تنظیم/ حذف /تغییر پیش فرض برنامه ها در اندرویدبرای انجام این کار روش ثابتی وجود ندارد و در واقع بستگی به برنامه ای دارد که می خواهید آن را به عنوان پیش فرض قرار دهید.
در صورتی که می خواهید یک لانچر نصب شده روی دستگاه خود را به عنوان برنامه پیش فرض قرار دهید، می توانید به تنظیمات لانچر مربوطه بروید و گزینه تنظیم به عنوان پیش فرض (Set As Default) را انتخاب کنید و سپس لانچر را به عنوان برنامه پیش فرض (برای همیشه / Always) انتخاب کنید.
در صورتی که یک لانچر را به تازگی نصب کرده باشید، کار شما آسان خواهد بود، در این صورت کافی است دکمه خانه را بزنید و سپس بر روی لانچر مورد نظر خود ضربه زده و گزینه “برای همیشه” را انتخاب کنید.
ممکن در برنامه های پخش کننده ویدئو با گزینه “انتخاب به عنوان برنامه پیش فرض” روبه رو نشوید. بنابراین باید ویدئوهای خود با فرمت های مختلف را پخش کنید؛ پیش از پخش ویدئو از شما خواسته می شود پخش کننده ویدئو پیش فرض خود را انتخاب کنید با ضربه زدن بر روی “برای همیشه ” برنامه به عنوان پیش فرض انتخاب می شود. در صورتی که پیش از این تنظیمات پیش فرضی را انتخاب کرده باشید باید برای استفاده از پخش کننده ی دیگر تنظیمات پیش فرض قبلی را پاک کنید.

نحوه ی حذف پیش فرض ها در اندروید

نحوه تنظیم/ حذف /تغییر پیش فرض برنامه ها در اندرویدگاهی ممکن است خواسته یا ناخواسته برنامه ای (مروگر، لانچر، پخش کننده ویدئو و …) را به عنوان برنامه پیش فرض انتخاب کرده باشید اما مدتی بعد از این کار پشیمان شده باشید. به عنوان مثال فرض کنید مرورگر کروم را به عنوان مرورگر پیش فرض خود انتخاب کرده اید اما پس از مدتی پشیمان شده و می خواهید از مرورگر دیگری برای باز کردن صفحات اینترنت استفاده کنید. در این صورت باید تنظیمات پیش فرض برنامه مورد نظر را حذف کنید. برای انجام این کار:
1. ابتدا به تنظیمات گوشی خود بروید.
2. گزینه برنامه ها (Apps) را انتخاب کنید.
3. حالا فهرست برنامه های نصب شده خود را مشاهده می کنید. کافی است برنامه مورد نظر را (به عنوان مثال کروم) که می خواهید تنظیمات پیش فرض آن را پاک کنید، پیدا کنید و بر روی آن ضربه بزیند.
4. در اینجا گزینه به عنوان پیش فرض باز شود (Open by default) را مشاهده خواهید کرد بر روی آن ضربه بزنید. حالا باید گزینه ی پاک کردن پیش فرض (CLEAR DEFAULTS) را مشاهده کنید. بر روی آن ضربه زده تا تنظیمات پیش فرض برنامه پاک شود.