هم رسان: «باج افزار» به گروهی از نرم افزارهای مخرب یا بدافزار گفته می شود که فایل های سیستم شما را قفل یا دسترسی به آنها را غیر ممکن می کند و پیام تهدید آمیزی نیز مبنی بر حذف فایل های مذکور یا انتشار عمومی آن ارسال می کند. این نوع حمله سایبری تا چند سال پیش خیلی متداول نبود اما حالا حتی نویسندگان مبتدی برنامه های ویروسی نیز به کدها و ابزارهای ساخت یک باج افزار قدرتمند و تأثیر گذار دسترسی دارند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، با افزایش آگاهی افراد درباره نحوه ساخت باج افزارها، شاهد حمله های باج افزاری بیشتری در سطح دنیا خواهیم بود. به همین دلیل، WannaCry (واناکرای) موجب آشفتگی زیادی در جهان شد. در این مقاله سعی داریم چند روش را به شما معرفی کنیم که با به کارگیری آنها می توانید بدون پرداخت باج، از نصب یک باج افزار پیشگیری کرده یا آن را حذف کنید.
1. پشتیبان گیری از فایل ها و حفظ حریم خصوصی

افراد به این دلیل باج می دهند که نگران هستند فایل ها یا اسناد مهم خود را از دست بدهند. بنابراین بهتر است از این اسناد پشتیبان گیری شود. طبق اهمیت و اولویتی که هر فایل یا سند برای شما دارد می توانید از آنها یک پشتیبان گیری ابری انجام دهید یا آنها را در یک حافظه خارجی ذخیره کنید.
به شما پیشنهاد می کنیم در صورت ذخیره اسناد مهم خود، آنها را در یک حافظه ذخیره سازی ابری مطمئن مانند گوگل درایو یا دراپ باکس کپی کنید. به این دلیل که اگر اسناد را در یک حافظه خارجی ذخیره کنید ممکن است این حافظه نیز هنگام اتصال به سیستم، قربانی حملات باج افزاری قرار گیرید.
در صورتی که اطلاعات زیادی را برای پشتیبان گیری دارید باید از یک ابزار پشتیبان گیری مانند AOMEI Backupper استفاده نمایید. احتمالاً این برنامه بهترین موردی است که می توانید انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید «کپی برداری» عالی است اما یک پشتیبان گیری واقعی نیست. پشتیبان گیری باید چندین نسخه از یک فایل مشابه را نگه داری کند.
2. از یک آنتی ویروس برای محافظت از آلودگی به باج افزار استفاده کنید
اگر بخواهید امنیت سیستم بسیار خوبی را در اختیار داشته باشید باید از یکی از بهترین ابزارهای نرم افزاری آنتی ویروسی استفاده کنید که در برابر حملات باج افزاری بهترین عملکرد را دارد.

شما باید به دنبال نرم افزاری باشید که قابلیت شناسایی مبتنی بر رفتار را دارد و می تواند از تغییر فایل ها و دسترسی به آنها جلوگیری کند. با در نظر گرفتن تمامی موارد به شما پیشنهاد می کنیم IObit Malware fighter PRO، آنتی ویروس بیت دیفندر (امنیت کامل / آنتی ویروس)، آنتی ویروس رایگان آویرا یا Malwarebytes Anti-Ransomware Beta را امتحان کنید.
3. در صورت آلوده شدن، باج افزار را حذف کنید!
بله، تعجب نکنید؛ شما می توانید باج افزار را بدون پرداخت هیچ هزینه ای حذف کنید. این امکان احتمالاً برای تمامی باج افزارها کاربرد ندارد اما در بسیاری از موارد می توانید این کار را انجام دهید.
حتی اگر بتوانید باج افزار را به صورت کامل حذف کنید باز هم احتمال از دست دادن فایل ها و اسناد وجود دارد. بنابراین همیشه یک پشتیبان گیری از فایل های مهم خود داشته باشید.
رایج ترین روش برای حذف یک باج افزار انجام بازسازی (restore) سیستم ویندوز است. در صورتی که این روش جواب نداد می توانید از سی دی نجات (rescue) بیت دیفندر (اسکن ویروس را از یک درایو قابل بوت اجرا می کند) استفاده کنید.
4. از یک متخصص امنیتی کمک بگیرید
از نظر فنی این یک راه حل نیست اما در صورتی که هیچ یک از روش ها پاسخ گو نباشد و شما روی یک پروژه مهم کار می کنید، در آن صورت متکی بودن به توانایی های خودتان می تواند برای شما گران تمام شود.
بنابراین بهتر است از یک متخصص امنیتی کمک بگیرید که می تواند رمز گشایی فایل ها را انجام دهد (در صورتی که رمز گذاری شده است) و سیستم رایانه شما را بدون پرداخت هیچ هزینه ای از شر باج افزار نجات دهد. البته رمز گشایی داده کار بسیار دشواری است زیرا رمز گذاری به گونه ای طراحی می شود تا هوشمندترین افرد در جهان هم توانایی رمز گشایی آن را نداشته باشند (در مدت زمان کوتاه) مگر اینکه به کلید آن رمز دسترسی پیدا کنند. رمز گشایی داده معمولاً به زمان و دانش بالایی نیاز دارد که این امکان تنها در اختیار دولت ها است.