هم رسان: بدون شک بسیاری از ما اطلاعات بسیار مهمی را در گوشی خود ذخیره می کنیم؛ از عکس های خانوادگی و ایمیل های شخصی گرفته تا شماره حساب بانکی و غیره. در نتیجه اطلاعات بسیار زیادی در گوشی شما ذخیره شده که می خواهید آن را از چشم دیگران دور نگه دارید.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، رمزگذاری گوشی یکی از بهترین و مناسب ترین روش ها به حساب می آید. حتی اگر گوشی شما به سرقت برود، رمزگذاری می تواند اطلاعات شما را کاملاً غیر قابل دسترس نگه دارد. در این صورت خرید یک گوشی جدید بسیار کم هزینه تر از نفوذ به حفظ حریم خصوصی شما خواهد بود.

نحوه رمزگذاری برای دستگاه های اجرا کننده اندروید 5.0 به بالا

آموزش رمزگذاری اطلاعات گوشی اندرویدی یا تبلتپیش از انجام فرآیند رمزگذاری، بهتر است گوشی خود را به شارژر متصل کنید و از امکان خاموش شدن دستگاه حین فرآیند رمزگذاری جلوگیری کنید.
1. به تنظیمات > شخصی> امنیت بروید. این مسیر بستگی به مارک دستگاه اندرویدی شما دارد اما گزینه استاندارد همین مسیر است.
2. در اینجا از شما درخواست می شود یک پین یا رمز عبور برای قفل صفحه نمایش ایجاد کنید – البته اگر ندارید- رمزی که همیشه برای راه اندازی گوشی و دسترسی به فایل های رمز گذاری شده استفاده خواهید کرد.
3. رمزگذاری دستگاه را فعال کنید. در این حالت دستگاه پیشرفت فرآیند رمز گذاری را به شما نشان می دهد که ممکن است مدتی طول بکشد.

آموزش رمزگذاری اطلاعات گوشی اندرویدی یا تبلت

نحوه رمزگذاری برای دستگاه های اجرا کننده اندروید 4.4 یا پایین تر

چطور اطلاعات گوشی اندرویدی یا تبلت خود را رمزگذاری کنید؟اگر دستگاه اندروید شما اندروید 4.4 یا پایین تر را اجرا می کند باید قبل از شروع فرآیند رمزگذاری یک پین یا رمز عبور را تعیین کنید. به قسمت تنظیمات> امنیت> قفل صفحه نمایش بروید و یک رمز عبور تعیین کنید. بعد از تعیین رمز عبور به قسمت امنیت برگردید و دستورات بالا را انجام دهید.

رمز گذاری کارت حافظه

چطور اطلاعات گوشی اندرویدی یا تبلت خود را رمزگذاری کنید؟اگر در کارت حافظه ی خود به جز موسیقی موارد مهمی را نگه داری می کنید به شما توصیه می کنیم که حتماً کارت خود را رمزگذاری کنید چراکه سارقان می توانند به اطلاعات رمزگذاری نشده کارت حافظه به راحتی دسترسی پیدا کنند.
فرآیند رمزگذاری کارت حافظه نیز مشابه توضیحات بالا انجام می شود. تنها با این تفاوت که در قسمت امنیت گزینه ای به نام “رمزگذای کارت اس دی ” یا چیزی شبیه به آن قرار دارد.
گفتنی است با رمزگذاری کارت حافظه دیگر نمی توانید محتوای درون کارت را در دستگاه دیگری به جز گوشی یا تبلتی که در آن رمز گذاری شده مشاهده کنید؛ در نتیجه قبل از رمز گذاری کارت حافظه خود باید این نکته را مدنظر داشته باشید.

نتیجه گیری
رمزگذاری دستگاه اندرویدی کار بسیار آسانی است و برای انجام آن نیازی به دانش اطلاعاتی خاصی نیست. اما نکاتی درباره ی رمزگذاری دستگاه اندرویدی هست که باید به خاطر بسپارید.
نکته اول و مهم این است که در صورت فراموش کردن رمز هیچ راهی برای دسترسی به داده ها و تلفن شما وجود ندارد مگر اینکه دستگاه را ریست فکتوری کنید که در این صورت تمامی اطلاعات شما حذف می شود. همچنین امکان حذف رمز گذاری وجود ندارد و در صورت تمایل به این کار دوباره باید دستگاه را ریست فکتوری کنید.
علاوه بر این اگر یک دستگاه رده پایین دارید، استفاده از رمز عبور مناسب برای صفحه قفل ممکن است پیشنهاد بهتری باشد. سیستم عامل از منابع سیستم (CPU, RAM etc) برای رمزگذاری دستگاه استفاده می کند بنابراین در دستگاه های اندرویدی رده پایین، ممکن است عملکرد گوشی ضعیف شود.