هم رسان: مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) از بیماری های خود ایمنی است که تا کنون درمان قطعی برای آن شناخته نشده است. یکی از ابهاماتی که در رابطه با این بیماری مطرح شده این است که چرا زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند. اکنون به نظر می رسد تحقیقات جدید مرکز پزشکی Northwestern دلیل این اتفاق را کشف کرده اند. محققان مولکولی را پیدا کرده اند که می تواند از افراد در برابر بیماری محافظت کند و مشخص شده این مولکول با تستوسترن تحریک می شود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، زنان سه تا چهار برابر بیشتر از مردان به ام اس مبتلا می شوند؛ محققان از مدت ها پیش بر این باور بودند که احتمالاً تستوسترن عامل اصلی این موضوع است اما مکانیسم های آن را پیدا نکرده بودند. یافته های جدید، همچون بسیاری از یافته های تحقیقاتی، با یک اشتباه آزمایشگاهی آغاز شده است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی طی آزمایش های خود به اشتباه به جای استفاده از یک موش ماده از موش نر استفاده کرده اند.
همانطور که پیش از این ذکر شد، ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بیش تر از آنچه که باید سلول ایمنی به نام Th17 را تولید می کند. این سلول ها به غشای میلین حمله می کنند. غشای میلین از آکسون های مغز و نخاع محافظت می کنند و زمانی که آسیب ببینند عوارض غیر قابل بازگشتی را در پی دارند. (آکسون: یک رشته یا میله بافتی بلند و باریک است که از سلول عصبی (نورون) خارج می شود.)

در تحقیقات جدید Northwestern ، محققان دریافتند که تستوسترن در موش های نر موجب تولید مولکولی به نام cytokine IL-33 می شود و ظاهراً این مولکول مانع از تولید Th17 می شود. زمانی که محققان موش های ماده را با مولکول IL-33 درمان کردند، دریافتند که تاثیر مخرب Th17 در غشای میلین به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده است.
«ملیسا براون»نویسنده ارشد این تحقیقات می گوید: ” با توجه به اینکه سطح تستوسترن در زنان بزرگسال 7 تا 8 برابر کمتر از مردان است، احتمال می دهیم سطح کافی برای فعال کردن این روش محافظتی در زنان وجود ندارد. اما در تحقیقات جدید نشان دادیم که می توانیم این مهم را با مولکول های IL-33 فعال کنیم.”
گفتنی است نتایج تحقیقات نشان می دهند که ابتلا به این بیماری در زنان در سنین جوانی بیشتر است در حالی که پیشرفت این بیماری در مردان با افزایش سن و کاهش سطح تستوسترون همراه است. آزمایشات اولیه نشان داده اند که درمان تستوسترن در مردان تا حدودی باعث کاهش علایم شده است اما در عین حال عوارض جانبی را برای هر دو جنس (مردان و زنان) به همراه داشته است و بدین ترتیب نمی توان از آن به عنوان یک درمان قطعی استفاده کرد.
محققان امیدوارند با توجه به نتایج به دست آمده روش های جدیدی را برای درمان این بیماری پیدا کنند. همچنین گفته شده این روش محافظتی مبتنی بر تستوسترون می تواند عامل دیگر بیماری های خود ایمنی باشد که در زنان بیشتر از مردان شایع هستند.
این تحقیقات در مجله ی Proceedings of the National Academy of Sciences به چاپ رسیده است.