هم رسان: شاید شما هم در موقعیت هایی قرار گرفته باشید که یک تصویر ذهنی روشن از چیزی در ذهن تان داشته باشید، اما نتوانید به طور دقیق آن را با کلمات یا نقاشی با دیگران در میان بگذارید، مطمئنا در این موقعیت ها احساس بدی خواهید داشت. در حال حاضر یک تیم متشکل از متخصصان عصب شناسی از دانشگاه Scarborough تورنتو با اسکن مغز انسان راهی برای ایجاد تصویر دیجیتالی دقیق از فردی که به آن فکر می کنید را ارائه کرده اند.
به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، ظاهرا تکنولوژی معروف خواندن ذهن با این روش به تکامل رسیده است. این سیستم علاوه بر این که به افراد اجازه می دهد تا اعضای مصنوعی را با افکار خود کنترل کنند، در ابتدا تنها قادر به شناسایی اعدادی بود که افراد به آن فکر می کردند اما با پیشرفتی سریع اکنون قادر به رمزگشایی مفاهیم پیچیده تر نیز است. همه این اتفاقات آنقدر سریع رخ داده است که برخی از محققان حقوق بشر جدیدی را در رابطه با نحوه خواندن یا دستکاری مغز پیشنهاد کرده اند.
محققان با انجام این مطالعه قصد دارند ببینند که آیا می توان تصاویر خاصی را از ذهن یک فرد بیرون کشید یا خیر. برای آزمایش این ایده، این تیم تحقیقاتی به افراد مشارکت کننده تجهیزات نوار مغزی (EEG ) را وصل کردند و تصاویری از چهره های مختلف در یک کامپیوتر را به آنها نشان دادند. سیستم EEG امواج مغزی آنها را ثبت کرد و پس از عبور داده ها از الگوریتم های یادگیری ماشینی این سیستم توانست چهره ای را که شرکت کنندگان تست مشاهده کرده بوند را مجددا ایجاد کند.
«دان نمرودوف» یکی از محققان این تیم می گوید:”زمانی که ما چیزی را مشاهده می کنیم، مغز ما یک رویکرد ذهنی ایجاد می کند که اساسا ادراک ذهنی از آن چیز است. ما می توانیم این ادراک ذهنی را با استفاده از EEG به دست آوریم تا به تصویری مستقیم از آنچه در حین این فرایند در ذهن رخ می دهد برسیم.”

به طور کلی مطالعات مربوط به خواندن ذهن شامل دو روش تصویربرداری کاربردی از رزونانس مغناطیسی مغز(fmri) و EEG هستند. روش EEG فعالیت های الکتریکی مغز را از طریق یک کلاهک پر از الکترود ها اندازه گیری می کند در حالیکه fMRI از یک دامنه مغناطیسی استفاده می کند تا جریان خون را در بخش های مختلف مغز کنترل کند. هر کدام از این روش نقاط ضعف و قوت خود را دارند، اما روش EEG رایج تر و کم هزینه تر است و قادر به ثبت سریع تر تغییرات است.
نمرودوف می گوید:” روش fMRI فعالیت های مغزی را بر مبنای مقیاس ثانیه ثبت می کند، اما مقیاس کار EEG بر اساس میلی ثانیه است. بنابراین با استفاده از نوار مغزی می توانیم ببینیم که تصویر چهره چه قدر خوب در ذهن شکل گرفته است.
این دقت زمانی به تیم تحقیقاتی این امکان را داد که متوجه شوند تنها در حدود 170 میلی ثانیه طول می کشد تا ذهن انسان یک تصویر ذهنی از چهره ای که به آن نگاه کنند، ایجاد کند.
این تیم قصد دارد تا در آینده تکنیکی برای ایجاد مجدد اشیائی غیر از چهره ارائه دهند و این آزمایش را برای مدت زمان های طولانی تر انجام دهند، که امکان بازسازی مجازی تصاویری که فرد در گذشته برای چند ثانیه دیده است را فراهم می کند.
آدریان نستور از محققان دیگر این مطالعه می گوید:” این روش می تواند ابزاری برای افرادی ارائه دهد که قادر به حرف زدن نیستند. این روش نه تنها بازسازی مبتنی بر اعصاب از چیزی که فرد در حال تماشای آن است ارائه می دهد بلکه چیزی که به یاد می آورد و تصور می کند و همچنین چیزی که می خواهد بیان کند، این روش همچنین می تواند برای کاربردهای قانونی و جمع آوری اطلاعات از مظنونین بالقوه مورد استفاده قرار بگیرد.
این مطالعه در مجله eNeuro به چاپ رسیده است.