هم رسان: یک هکر روسی متهم به آلوده سازی ده ها هزار سرور رایانه ای در امریکا به چهار سال زندان محکوم شد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از هکرنیوز، «ماکسیم سناک» 41 ساله به منظور کسب درآمدی میلیونی از طریق پرداخت های کلاهبرداری محکوم شده است. او از Velikii Novgorod در مرداد 2015 توسط دولت فنلاند به دلیل مشارکت در توسعه و نگهداری بات نت لینوکسی بدنام Ebury که میلیون ها دلار از قربانیان سرتاسر دنیا به دست آورده بود، دستگیر شد.
سناک پس از اعتراف به ایجاد یک بات نت گسترده Ebury و سودهای به دست آمده از این نقشه در زمستان سال گذشته، به دولت آمریکا تحویل داده شد تا به اتهامات او رسیدگی شود. در اواخر سال جاری حکم او اجرا خواهد شد.
Ebury که برای اولین بار در سال 2011 شناسایی شد، یک تروجان درب پشتی SSH برای سیستم عامل های لینوکسی و یونیکسی مانند FreeBSD و Solaris است که امکان کنترل کامل پوسته یک دستگاه آلوده را از راه دور برای هکرها فراهم می آورد. این کنترل حتی اگر رمز عبور حساب کاربری آلوده به طور مرتب تغییر کند، باز هم از بین نمی رود.
سناک و همکارانش از این بدافزار برای ایجاد شبکه بات نت Ebury متشکل از هزاران سیستم لینوکسی آلوده استفاده کرده اند که قابلیت ارسال بیش از 35 میلیون پیام اسپم و هدایت بیش از 500 هزار بازدیدکننده آنلاین به کیت های اکسپلویت در هر روز را دارد.
سناک با روش های کلاهبرداری توانسته بود با اجرای کمپین های اسپم و کلاهبرداری های کلیکی تبلیغاتی میلیون ها دلار به دست آورد.

بروکر وکیل آمریکایی می گوید: «ماکسیم سناک که در یک شرکت جنایی بزرگ مشغول فعالیت بود به ایجاد یک زیرساختار پیچیده کمک کردکه هزاران نفر از کاربران اینترنتی در سرتاسر دنیا قربانی این اقدام جنایی او شدند.
از آنجایی که جوامع امروز تا حد زیادی به رایانه متکی هستند، جنایتکاران سایبری مانند سناک خطری جدی محسوب می شوند. ما و همکاران بین المللی متعهد هستیم جنایتکاران سایبری را بدون توجه به محل سکونتشان شناسایی و مجازات کنند.»
در سال 2011، پس از آنکه دونالد رایان آستین، 27 ساله از الپورتال فلوریدا، اولین تروجان Ebury را در چندین سرور متعلق به kernel.org و بنیاد لینوکس که هسته لینوکس را حفظ و توزیع می کنند، نصب کرد، این تروجان برای اولین بار در خبرگزاری ها معرفی شد.
آستین که هیچ ارتباطی با باند جنایی Ebury ندارد، در شهریور سال گذشته دستگیر و به 4 مورد ارسال عمدی تروجان و آسیب رساندن به یک رایانه محافظت شده محکوم شد.
پس از اعتراف سناک به توطئه برای اجرای کلاهبرداری از طریق یک شرکت مخابراتی و همچنین نقض قانون سوء استفاده و کلاهبرداری رایانه ای این احتمال وجود داشت که او به 30 سال زندان محکوم شود اما در نهایت وزارت دادگستری روز پنج شنبه اعلام کرد یک قاضی آمریکایی سناک را به 46 ماه حبس محکوم کرد. تحقیقات مربوط به این پرونده توسط یکی از بخش های دفتر بازرسی دولت فدرال در مینیاپولیس انجام شده است.