هم رسان: جهان در حال حاضر با کمبود آب مواجه است و باید تا حد ممکن حجم کمتری آب مصرف کنیم. به عنوان مثال اگر در زمینه تولید محصولات کشاورزی فعالیت دارید، باید بدانید گیاهان چقدر آب استفاده می کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، به تازگی دانشمندان دانشگاه آیووا (Iowa) به روش جدید و البته جالبی در این زمینه دست یافته اند؛ این دانشمندان حسگرهای رطوبتی را بر پایه گرافن تولید کرده اند که به صورت نوارهای باریکی بر روی برگ گیاه قرار می گیرند و می توانند میزان تشنگی گیاه را اندازه گیری کنند.
گرافن شامل اتم های کربن در یک الگوی لانه زنبوری است که به صورت صفحه ای به ضخامت یک اتم تشکیل شده است. این ماده در مقایسه با سایر مواد رسانایی الکتریکی بسیار بالایی دارد.
گروه تحقیقاتی دانشگاه آیووا به سرپرستی پروفسور «لینگ دانگ»، این حسگرهای رطوبتی را با ایجاد یک ردیف الگوهای متناوب بر روی سطح یک بلوک پلیمری و سپس پر کردن منافذ آن ها با محلولی حاوی گرافن ایجاد کرده اند. پس از خشک شدن محلول، نوار باریکی بر روی این ردیف قرار داده شده و سپس در حالی که گرافن به آن چسبیده بود، از روی ردیف برداشته شده است.

" برچسب " های گرافنی برای اندازه گیری تشنگی گیاهانبه گفته پروفسور دانگ، روند تولید این حسگرها بسیار ساده است و تولید آن ها نیز هزینه بسیار کمی می خواهد. هنگامی که یکی از نوارها بر روی برگ گیاه می چسبد، رسانایی الکتریکی گرافن تحت تأثیر بخار آب حاصل از برگ گیاه قرار می گیرد. این تغییرات در رسانایی گرافن را می توان به منظور تعیین میزان تغییرات انتشار بخار آب توسط برگ، اندازه گیری کرد. میزان تغییرات رسانایی هرچه بیشتر باشد بدین معنی است که گیاه آب بیشتری مصرف می کند. این فناوری در حال حاضر با موفقیت روی گیاهانی مانند ذرت آزمایش شده است.
پروفسور «دانگ» می گوید:«مفهوم حسگرهای الکترونیکی پوشیدنی برای گیاهان کاملاً جدید است. حسگرهای گیاهی بسیار کوچک هستند و می توانند تعرق گیاهان را اندازه گیری کنند بدون آنکه در رشد یا تولید گیاه تأثیر داشته باشند.»
جزییات این تحقیقات در نشریه Advanced Materials Technologies به چاپ رسیده است.