هم رسان: تیم DeepMind گوگل چندی پیش موفق به ارتقاء هوش مصنوعی خود برای تسلط به بازی Go بدون دخالت انسان شده بود، اما این سیستم در حال حاضر به قدری هوشمند است که می تواند در بازی های تخته ای دیگر نیز بدون مداخله هیچ کس به موفقیت برسد.

به گزارش هم رسان و به نقل از انگجت، محققان یک سیستم بسیار کلی تر برای AlphaGo Zero توسعه داده اند که می تواند مهارت های فوق بشری در شطرنج، شوگی (نوعی بازی تخته ای ژاپنی) و دیگر بازی هایی که قوانین آن را می شناسد، تنها در عرض کمتر از یک روز یاد بگیرد. این هوش مصنوعی نیازی به بازی های نمونه و یا منابع دیگر ندارد.

این به این معنا نیست که DeepMind یک هوش مصنوعی واقعا همه منظوره و مستقل توسعه داده است. شطرنج و شوگی تست های نسبتا راحتی هستند، چرا که در مقایسه با Go آسانتر هستند. اما انجام بازی های ویدئویی پیچیده مانند StarCraft II داستان کاملا متفاوتی است و به دلیل مفاهیم پیچیده ای مانند راه رفتن و یا تفکر انتزاعی در این بازی ها هوش مصنوعی قادر به این کار نیست. همچنین مسئله سرعت نیز در اینجا مطرح می شود: این هوش مصنوعی کمتر از 24 ساعت برای یادگیری بازی های تخته ای صرف می کند، که یادگیری برای موقعیت هایی که هوش مصنوعی باید بلافاصله تصمیم گیری کند بسیار کند و آهسته است.
با این حال، این اقدامی مهم برای توسعه هوش مصنوعی است که می تواند وظایف دارای دستورالعمل های ساده را انجام دهد. ربات ها و خودروهای خودران باید به طور ویژه ای محیط های نا آشنا را بدون برخورداری از دستورالعمل های آموزشی از قبل آماده شده مسیریابی و جهت یابی کنند. اما به هر حال این هوش مصنوعی مسلما شطرنج بازان را عصبی خواهد کرد.