هم رسان: سرویس‌های دسترسی پذیری قابلیت‌هایی هستند که می‌توان در پلتفرم‌های آی او اس و اندروید مشاهده کرد. ممکن است شما بارها از این سرویس‌ها استفاده کرده باشید اما بیشتر مواقع احتمالاً اهمیت این سرویس‌ها را درک نکرده‌اید و توجهی به آن‌ها نداشته‌اید.آیا می دانید اپلیکیشن های زیادی وجود دارد که متکی به سرویس‌های دسترسی پذیری اندروید هستند؟

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، همانطور که Android Police اشاره می‌کند بسیاری از اپلیکیشن ها از این قابلیت‌ها در API استفاده می‌کنند تا اپلیکیشن های خود را تقویت کنند و برای مثال محتواها را تحت پوشش قرار دهند، فیلدهای متنی را پر کنند و غیره، اما به نظر می‌رسد این قابلیتی است که گوگل قصد دارد در آینده‌ای نزدیک آن را متوقف کند. گوگل با ارسال ایمیل‌هایی به توسعه دهندگانی که از این API برای اهداف غیر دسترسی استفاده می‌کنند، به آن‌ها هشدار داد اپلیکیشن آن‌ها از Play Store حذف خواهد شد.

در ایمیل ارسال شده به شرکت BatterySaver این طور آمدهاست:
« اگر پیش از این این کار را نکرده‌اید باید پس از این به کاربران خود درباره نحوه استفاده اپلیکیشن شما از android.permission.BIND_ACCESSIBILITY_SERVICE را توضیح دهید تا به کاربران کمک کنید از دستگاه­ها و اپلیکیشن های اندرویدی استفاده کنند. اپلیکیشن هایی که این شرط را طی سی روز برآورده نسازند، از Google Play حذف خواهند شد. همچنین شما می‌توانید تمامی درخواست‌هایی که برای سرویس‌های دسترسی پذیری در اپلیکیشن تان وجود دارد را حذف کنید.»
دلیل اصلی این اقدام «دلایل امنیتی» ذکر شده است. ظاهراً زمانی که مجوزهای درست و مناسب به API داده می‌شود، می‌توان از آن برای خواندن داده‌ها از اپلیکیشن های دیگر استفاده کرد که این به این معناست که افرادی که قصد سرقت اطلاعات از اپلیکیشن های دیگر را دارند، می‌توانند این کار را با ایجاد اپلیکیشنی که API را استفاده می‌کند، انجام دهند. این یک تغییر بسیار بزرگ به حساب می‌آید زیرا کارایی اپلیکیشن ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بعضی از اپلیکیشن ها به طور بالقوه کارکرد خود را از دست می‌دهند که تا حد زیادی متکی به این API هستند.