هم رسان: اخبار جعلی مشکلی است که می توانند گاهی اوقات افراد ساده لوحی که هر چیزی از اینترنت را که می خوانند باور می کنند، طعمه خود قرار دهند. این افراد با ساده لوحی خود اخبار نادرست و غلط را باور می کنند و آنها را در هر جایی منتشر می کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، گوگل همیشه تلاش کرده این اخبار جعلی را محدود کند و در همین راستا اخیراً تغییراتی در قوانین خود ایجاد کرده است که امیدواریم تأثیر فوق العاده ای در این زمینه داشته باشند.
گوگل در به روزرسانی دستورالعملهای خود درباره نحوه ظاهر شدن سایتها در نتایج Google News، می نویسد: «سایت هایی که در Google News قرار می گیرند نباید اطلاعات مربوط به مالکیت و یا اهداف اولیه خود را بد ارائه دهند، آنها را به غلط بیان کنند و یا مخفی کنند و یا این که به اقدامی هماهنگ برای گمراه کردن کاربر دست بزنند. این قانون شامل سایت هایی می شود که کشور مبدأ خود را اشتباه بیان می کنند و یا مخفی می کنند و یا این که کاربران کشورهای دیگر را با قول و قرارهای دروغین و جعلی مورد هدف قرار می دهند.

اگرچه ممکن است این مسئله در بسیار از کشورها به طور خاصی رایج نباشد و یا این که به عنوان یک مشکل مطرح نشود اما بلومبرگ به نحوه استفاده Russian Internet Research Agency به عنوان یک خبرگزاری آمریکایی معتبر از این تاکتیک برای انتشار اطلاعات اشتباه و جلب توجه 500 هزار مخاطب اشاره می کند. به هر حال با این تغییر در سیاست گوگل، وب سایت هایی که کشور مبدأ خود را مخفی می کنند، در Google News ظاهر نخواهند شد که امیدواریم این اقدام باعث کاهش میزان خبرهای جعلی برای کاربران شود.
یکی از سخنگویان گوگل در بیانیه ای به بلومبرگ می گوید: «ما سیاست های خود را بر اساس یک مبنای رایج به روزرسانی کردیم تا یک وب دائماً در حال تغییر و میزان افرادی که به دنبال اطلاعات آنلاین هستند را نشان دهیم. در نتیجه ما می خواهیم تضمین کنیم که مردم بدانند اخباری که در اینترنت مطالعه می کنند از کجا هستند و سایت ها باید کشور مبدأ خود را مشخص کنند.»